October 21, 2021, 12:12 pm

Македонски државјанин баран со меѓународна потерница yaпceн на преминот Ќафасан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонски државјанин баран со меѓународна потерница, денеска е уапсен на граничниот премин Ќафасан, на албанско-македонската граница кај Струга.
Според албанската полиција, станува збор за Ф.В.(39) од селото Велешта, струшко, по кого потерница имале распишано бразилските власти, поради трговија со дрога.
-Припадниците на граничната полициска станица Ќафасан, како резултат на постојаната размена на информации помеѓу Интерпол Тирана, на при влез во Република Албанија, овозможија апсење за екстрадиција во Бразил на Ф.В. 39- годишен, жител на село Велешта-Струга, Северна Македонија, стои во полициското соопштение.
Се додава дека шестиот федерален кривичен суд во Рио де Жанеиро на 27 ноември 2019 година, издал налог за апсење на Ф.В. за кривично дело „трговија со наркотици“.
Процедуралните активности беа спроведени од страна на стручни лица за истрага на криминал од полицискиот комесаријат во Поградец, додека Интерпол Тирана ги следи процедурите за негова екстрадиција во Бразил, стои во соопштението.
Се посочува дека Граничната полициска станица Ќафасан во соработка со царинските органи, како и на сите други гранични премини, во рамки на заложбите за спречување и сузбивање на незаконитост од секаков вид, реализираат зголемени контроли врз основа на анализа на ризик. Тоа посебно во овој период кога фреквенцијата на патници и возила е зголемена за неколкупати.

Latest News

Hajнoви дeтaли зa coобраќајката на автопатот Скопје-Тетово: Жeнa нa 45 гoдини го зaгyби живoтoт, пo кpaтко вpeме им пoдлeгнaлa нa пoвpeдитe…

45-годишната Ф.Р. е жртвата од сообраќајната незгода што се случи на автопатот Скопје-Тетово каj Добарски надвозник. Патничката, како што информираат...

More Articles Like This