September 19, 2020, 5:35 pm

Македонски државјанин тeшкo пoвpeдeн во cooбрaќaјкa кај Саранда

Поврзано

Голема полициckа акција во Косово

Косовската полиција уапси синоќа 33 лица, меѓу кои и 10 полициски службеници, во голема координирана операција во селото Карачево...

Наместо власта во Македонија, Македонците во Албанија се грижат за еколошката kaтacтрофа на Преспанското езеро

Продолжуваат реакциите по вчерашниот настап на Васил Стерјовски, единствениот пратеник од македонската партија, Македонска алијанса за европска интеграција, на...

(Видео+фото) Ураган ја пoгoди Грција, ветер со брзина од 200км/ч носеше сѐ пред себе

Грчката национална метеоролошка опсерваторија издаде итно прeдупредување за делови од Грција погодeни од реткиот феномен медитерански урaган, „медиган“. Метеоролозите...
- Advertisement -

Македонски државјанин тешко е повреден во сообраќајна несреќа, што се случила во близина на албанскиот приморски град Саранда, јави телевизија Ора њуз.

Од се уште непознати причини Т.К.(44) кој управувал со автомобилот „шкода“ со скопски сообраќајни ознаки, изгубил контрола врз возилото, скршнал од коловозот и удрил во карпа покрај патот.

Возилото се движело од Саранда во правец на познатото одморалиште Ксамил. Возачот кој се здобил со тешки повреди е пренесен во регионалната болница во Саранда, но според последните информации е вон животна опасност.

Ова е трета сообраќајна несреќа овој месец во којa учествуваат македонски државјани.

На први август на патниот правец Елбасан – Пеќин во директен судир учествувал македонскиот државјанин М.К.(38), со возило „мерцедес“, при што се здобил со полесни повреди. Во несреќата животот го загубил сопатникот во возилото „сузики“ управувано од жител на Елбасан.

На истиот патен правец, на петти август, дошло до садар на три возила, автомобил „шкода“, управувано од А.И.(45) жител на Кучово, кај Берат „алфа ромео“ управувано од Н.Х., како и автомобил „мерцедес“ управуван од Р.Б. државјанин на Северна Македонија.

Во несреќата животот го загубила сопатничка во шкодата, додека со полесни повреди се здобиле тројцата возачи.

Latest News

Национално единство во Македонија, благодарение на нaпaдитe од Бугарија?

Бугарскиот меморандум со кој се блокира членството на Република Македонија во Европската Унија се чини ги сруши сништата и...

За сите родители и ученици: Ова протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се...

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство. По градови, новите случаи се...

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

More Articles Like This