December 8, 2021, 4:04 am

Македонски дpжaвjaнин ocyдeн вo Бугарија на 10 гoдини зaтвop и kaзнa oд 50.000 eвpa – eвe штo нaпpaвил

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Судот во Ќустендил осуди македонски државјанин на десет години затвор и казна од 100.000 лева (50.000 евра) за транспорт на голема количина марихуана преку границата со Бугарија, објави бугарското радио Дарик.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, тричлениот судски совет го осуди лицето со почетен „строг“ режим на издржување десетгодишна затворска и парична казна.

Согласно Законот за контрола на наркотични супстанции и прекурзори, Судот во Ќустендил го прогласи за виновен бидејќи на 28 март 2021 година во областа на граничниот премин „Ѓушево“ во автомобилот пренесувал марихуана спакувана во 17 пакувања, со тежина од 4260 килограми, во вкупна вредност од 17.040 лева.

Од 30 март до стапување во сила на казната, судот го одзеде времето во кое на обвинетиот му беше одредена мерка притвор и во корист на државата, го конфискува автомобилот што се користел за транспорт на наркотична супстанција со висок ризик.

Обвинетиот се изјасни за невин, а неговиот адвокат се изјасни за ослободителна пресуда. Заменик-окружниот обвинител на Ќустендил, Ивајло Илиев побара пресуда и казна близу просечната сума за ова дело – „затвор“ во траење од 12 ипол години и парична казна од 150.000 лева (75.000 евра). Казната може да се намали во рок од 15 дена.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This