September 26, 2020, 3:23 pm

МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО ПРОПАЃА ВО МИЗЕРИЈА: Македонија на светското дно во капитални инвестиции во здравството!

Поврзано

Во нoeмвpи нoвa cтpaтeгиja зa peгиoнaлeн paзвoj

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го отвори форумот на кој беа презентирани Студиите за економските карактеристики на планските...

Во пocлeднитe дeceт години во Македонија е нaмaлeнa cmpтнocтa од кapдиoвacкyлapни зaбoлyвaњa

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, денеска во Градскиот парк кај Школка го одбележаа Светскиот ден на...

Спopeд Филипчe зaceгa нeмa дa имa нoви pecтpиктивни мepки

По иницијалното зголемување на бројот на случаи со ковид-19 состојбата повторно се стабилизира, затоа засега нема да има нови...
- Advertisement -

За нешто повеќе од една година, Македонија го проби дното во сите економски показатели како што покажуваат ранг листите на светските организации, а од економија со најбрз раст во овој дел на Европа, се претвори во стагнатна со назадувачки тренд. Најавените капитални инвестиици ги нема на повидок, а за 11 месеци од оваа година реализирани се нешто повеќе од 40% од најавените проекти, односно, завршени се само оние започнати од ВМРО-ДПМНЕ што значи дека нови проекти нема


Ваквата слика е апликативна и во секторот здравство, каде во последнава година е забележан стрмоглавен пад на инвестициите во здравството. Ако до 2016. година во Македонското здравство беа инвестирани речиси 500.000.000 евра во опрема, инфраструктура, специјализации и дообуки на медицинскиот кадар, оваа година според Светската здравествена Македонија е на дното во светски рамки кога станува збор за инвестиции во здравството.

Иако најавувани, 100.000-те илјади денари плата за лекарите остануваат само сон, далеку од целосна реализација, иако оваа реформа беше ветена дека ќе биде исполнета уште во првата година. Наместо тоа, Министерството за здравство реши да ги намали, а во одредени случаи и да не исплаќа плати на здравствените работници и помошниот и технички персонал во здравството.

Намалени се и котизациите на општите лекари и стоматолозите, кои пак протестираа пред министерството за здравство, но за жал не добија доволно внимание од провладината медиумска машинерија ставена во служба на зачувување на кревкиот социјален мир во државата.

Инвестициите пак во инфраструктурата се сведени на минимум, односно на оние непоходните. Кога не би било трагично, можеби би било комично, но градоначалниците на СДСМ неодамна ги соопштија отчетите за сработеното во изминатата година, фалејќи се со асфалтирани 1.000 метри улици. Некои пак се пофалија со отворање на полски тоалети (сериозно), други пак со рамнење на шахти на улиците.

Автопатите и другите големи инвестиции се ставени на чекање.

Клиничкиот центар, кој беше проектиран да заврши со изградба следнат година, абер нема да започне, откако Филипче и владата на СДСМ го стопираа проектот, па бараа локација во скопско Злокуќани. Откако не ја најдоа, го пролонгираа проектот до следната година.

Абер нема ниту инвестициите во кардиохирургијата, која наместо да се унапредува во државни рамки, сега е префрлена во јавно-приватната сфера, а најсложените и најскапи кардиохирушки интервенции ќе се изведуваат во болницата на Жан Митрев, човек кој учествуваше во кампањата за промена на државното име на СДСМ, повиуквајќи ги граѓаните да излезат на референдум и да гласаат „За“.

Набрзо потоа, тој го промени и името на својата болница, од „Филип Втори“ во „Жан Митрев Клиник“.

Важно, велат злобниците, Радиодифузна такса не се плаќа. Нели?

Latest News

Кapантин во три градови во Црна Гора

Од понеделник 28 септември, до 12 октомври, поради порастот на случаите со кopoна вируc во Никшиќ, Беране и Андриевиќи,...

Пpонајдена црната кутија од пaднaтиот авион во Украина

По падот на вoeн авион во Украина со десетици зaгинaти, пронајдена е црната кутија. Вoeни експерти го истражуваат и местото на нeсреќата за да...

Утре е тежок празник и строг пост

Утре е празникот на Воздвижение на чесниот kрст, во народот познат како Крстовден, кој се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој...

СЗО изнece нajцpнo кopoнa-пpeдвидyвaњe дoceгa: Ќе имa 2 милиoни жpтви

Мерките за сузбивање на пандемијата мора да се усогласат во целиот свет. Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони...

Во нoeмвpи нoвa cтpaтeгиja зa peгиoнaлeн paзвoj

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го отвори форумот на кој беа презентирани Студиите за економските карактеристики на планските региони, за регионалниот развој, како...

More Articles Like This