МАКЕДОНСКОТО ЧЕКОРЕЊЕ ПО МАКИТЕ: Зоран Заев со Албанците подготвуваше измама, му се случи народ!

Поврзано

Регистрирани 198 нови случаи на ковид-19, починaлe 12 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а...

(Видео) „Време е за синдикално будење на работниците“: Голем сеработнички пpoтест за будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации

„Време е за синдикално будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации, но и синдикално будење...

Заев во понеделник во Брисел, се очекува да се разговара за одвојување на процесите за Македонија и Албанија

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува за Брисел каде треба да остави средба со претседателката на Европската комисија,...
- Advertisement -
Граѓаните на Македонија, кои со месеци протестираат против можноста СДСМ и албанските партии, противуставно да формираат нова влада, поставија шатори пред зградата на Собранието и тука преноќија, пишува Информер рс.
142534_makedonija-sad-2_f
Според проценките, пред Собранието на РМ има повеќе од 50.000 луѓе, а на нив континуирано од утринава им се приклучуваат граѓани од повеќе македонски градови.
Тие протестираат за противуставното и противзаконското  прогласување на Талат Џафери за Претседател на Собранието на РМ.

,,Народот покажа дека ја брани демократијата во Македонија и  покажа поголем степен на разбирање, како и подготвеност во намерите да се оди до крај и дека нема отстапување“ – истакнуваат луѓето на протестите, пишува Информер,рс.

7 КОМЕНТАРИ

Latest News

Haпaд врз еден е нaпaд врз сите: Чешка бара солидарност, сите европски членkи да иcтeраат по еден руски дипломат

Поаѓајќи од принципот „напад врз една земја на Европската унија е напад врз сите“, премиерот на Чешката Република Андреј...

More Articles Like This