МАКЕДОНЦИТЕ ВО ВИЕНА НА ПРОТЕСТ:Доста беше со тргување со националните и државните интереси на Македонија

Поврзано

(ВИДЕО) ВИКЕНД КAРAНТИH БЕЗ ВОДА: Жителите на Нерези тpпaт за вода-побарале помош неколку пати, но пoпycтo

Во сред пандемија, жителите на средно Нерези трпат за вода. Во 80 часовен карантин, оставени се без најнеопходниот услов...

ЧУЛЕВ: Избори треба да има кога граѓаните без стpaв за своето здравје ќе излезат да гласаат

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за Република нагласи дека избори треба да има кога граѓаните без...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

Македонските граѓани што живеат и работат во Виена, денеска протестираа во главниот град на Австрија, изразувајќи го својот револт од иницијативата за воведување на двојазичност во Република Македонија што ја покрена претседателот на опозициската СДСМ, Зоран Заев.

viena-makedonci

Како што јавува дописникот на МИА од Виена, повеќе од 200 Македонци со транспаренти „Против двојазичност во Македонија“, „НЕ за федерализација на Македонија“ и „Доста ни е од предавници“ протестираа на обидот за менување на според нив уставниот поредок во македонската држава.

– Според Уставот на Република Македонија, службен јазик во државата е македонскиот и неговото кирилично писмо. Така треба и да остане! Доста беше со тргување со националните и државните интереси на Македонија – револтирано во еден глас порачаа во Виена.

По еден час, македонските граѓани мирно се разотидоа, посочувајќи дека ова е вторпат за шест месеци да протестираат во Виена за обидите преку политичката дестабилизација што во Македонија според нив ја прави опозициската СДСМ да се загрозува опстанокот на македонската држава. Претходно, во мај оваа година, Македонците од Австрија протестираа пред седиштето на Европската унија во Виена каде требашеда се одржат преговори на лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, што во последен момент беа откажани.

Актуелно

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

Повеќе вести