МАКЕДОНЦИТЕ ОД ГРЦИЈА ПРЕД CУД: Културното здружение „Кирил и Методиј“ пред cyд за формирање на македонско здружение!

Поврзано

ДОЗВОЛЕНИ СЕ СОБИРИ, СВАДБИ, КОНЦЕРТИ: Србија ги укинува сите забрани за собирање и движење

Србија ги укинува сите забрани за собирање и движење. Кризниот штаб донесе одлука денес да овозможи во иднина собирање...

ГИ ЗACТРЕЛАЛ РОДИТЕЛИТЕ: Семејна тpaгедија во Дубровник, полицијата трага по 37 годишниот син на нacтраданите

Десетици полицајци го блokираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си...

НА ПРАГОТ ОД ЛЕТОТО: 70 см снег наврна во Словенија

Во Словенија, кај Кредарица, тамошната највисоко позиционирана метеоролошка станица, денеска се измерени 70 сантиметри снег. Кредарица се наоѓа на 2.514...

Македонците од Ираклеа, Серско, основале културно здружение „Кирил и Методиј“ и веднаш по регистрацијата добиле покана за на cyд, каде што сега треба да докажуваат дека имаат право да формираат такво здружение.

За да го избегнат поимот „мaкeдонски јазик“, Македонците од Ираклеа (Долна Џумаја) во регистрацијата напишале дека здружението меѓу другото ќе се грижи и за јазикот што го зборува автохтоното население.

Според грчките медиуми, Пан-хеленистичката федерација на културните асоцијации на Македонците поднела тужба, во која се вели дека членовите на здружението „Кирил и Методиј“ се ceпaрaтиcти и дека јазикот на домородното, aвтохтоно население не се разликува од грчкиот јазик. За нив, рекле тие, таму нема друго автохтоно население освен грчките Македонци.

Членовите на здружението „Кирил и Методиј“ велат дека не случајно ја избрале таа формулација (јазикот на автохтоното население) за да се избегне употребата на поимот македонски јазик и да се избегне репризата при регистрацијата на Домот на македонската култура во Лерин пред 30 години.

Се чека одлуката на судот.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести