МАКОТРПНИ ПОДГОТОВКИ ЗА САМИТОТ НА ГОЛЕМИТЕ: Русија и САД ги усогласуваат ставовите, Европа Трепери

  • July 9, 2018
  • Коментари

Руски и американски експерти разменија документи со свои ставови по различни прашања во рамките на припремата за состанокот на Владимир Путин и Доналда Трампа, соопшти портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков.

Како што изјави Песков за новинарите, подготовките за самитот се во тек, меѓу другото и на експертско ниво.

“За време на подготовките страни разменија мислења во документ со нивите ставови, каде што се има теми на кои има истакнати разлики во мислењата за различни прашања и каде можеби ставовите се поклопуваат “, рече Песков.

Тој истакна дека е премногу рано да се зборува за конвергирање на ставовите.

Песков не прецизираше детали, и предложи да се причека да се случи состанокот на лидерите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп на 16 јули во Хелсинки.

Претходно, пренесува весникот “Комерсант”, повикувајќи се на извори во државните структури на САД, пренесе дека Москва му предложила на Вашингтон проект на билатерално заеднички соопштение на двајцата претседатели.

Претходно «
Следно »