September 30, 2020, 7:37 pm

МАКОТРПНИ ПОДГОТОВКИ ЗА САМИТОТ НА ГОЛЕМИТЕ: Русија и САД ги усогласуваат ставовите, Европа Трепери

Поврзано

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...

(Видео) Ладен туш пред нацијата: Додека сопругата на Бајден го бakнуваше после дебата, видете што направи Меланија

Aмериканскиот претседател Трамп и неговиот противник поранешниот сенатор и потпретседател Бајден, синоќа имаа една од трите предвидени пред претседателските...

(видео) Снимка од воздух: Гpaната погодува група ерменски војници

Вооружените сили на Азербејџан ги уништија резервните сили на ерменската војска кои дошле да и помогнат на единицата која...
- Advertisement -

Руски и американски експерти разменија документи со свои ставови по различни прашања во рамките на припремата за состанокот на Владимир Путин и Доналда Трампа, соопшти портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков.

Како што изјави Песков за новинарите, подготовките за самитот се во тек, меѓу другото и на експертско ниво.

“За време на подготовките страни разменија мислења во документ со нивите ставови, каде што се има теми на кои има истакнати разлики во мислењата за различни прашања и каде можеби ставовите се поклопуваат “, рече Песков.

Тој истакна дека е премногу рано да се зборува за конвергирање на ставовите.

Песков не прецизираше детали, и предложи да се причека да се случи состанокот на лидерите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп на 16 јули во Хелсинки.

Претходно, пренесува весникот “Комерсант”, повикувајќи се на извори во државните структури на САД, пренесе дека Москва му предложила на Вашингтон проект на билатерално заеднички соопштение на двајцата претседатели.

Latest News

Мицкоски упати честитки до новоизбраниот генерален секретар на партијата

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево...

Жена пронашла 500 000 евра во стан што сакала да го продаде

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра,...

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да Собранието има 5 потпретседатели и...

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот референдум на кој под прашањето...

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена откако бројот на зapазени од...

More Articles Like This