МАКРАДУЛИ:Шумата што се сече на Водно не е многу битна за природата

Поврзано

Без вода неколку скопски улици

Без вода денеска ќе останат дел од корисниците од втора зона (околу 50 куќи) на улица „Христо Татарчев“ поради...

Дождот во Чаир ги поплави улиците, граѓаните извадија трски за pиболов

Силен ветер и дожд вчера попладне ја зафати територијата на Скопје, при што настанаа и проблеми на одредени делови...

Советничката група во Град Скопје на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до антикорупциска против Шилегов

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до Државната комисија за спречување на корупција за спорните одлуки на...

Заменикот-министер за животна средина Јани Макрадули на денешната дебата организира од Град Скопје за гасоводот на Водно ги убедуваше екологистите дека шумата што се сече не е многу важна за природата.

Трасата поминува низ ниско-стеблести шуми и низ шуми кои, според европската скала, имаат мало значење за природата – е главниот аргумент на Макрадули наспроти контрааргументот дека со гасификацијата ќе се намали загадувањето на воздухот во главниот град.
Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски, пак, ги убедуваше активистите за заштита на човековата околина дека трасата ќе се намали од 25 на 10 метри во широчина, а за сметка на местата каде што ќе се исечат дрвја, на други локации ќе се посадат пет пати повеќе стебла.

И неговиот колега од ресорот економија, Крешник Бектеши, се осврна на значењето на гасификацијата „за нашите компании да станат поконкурентни со тоа што ќе им овозможиме поевтина енергија“.

Од своја страна, граѓанските здруженија и иницијативи ја критикуваа Владата дека не го променила проектот на претходната власт што жестоко го напаѓаше пред изборите и за тоа што барa контрола од нив, а е глува за нивните забелешки.

Актуелно

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Мицкоски: Новите инвестициите на власта се истите како оние лажни ветувања за носењето на ФБ и Гугл

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на МТВ зборуваше дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во државата одноsно по 15...

Мицкоски: Ќе го намалиме ДДВ-то во хотелиерството и угостителството од 18 на 10%

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот ТВ дуел со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на МТВ изјави дека во следните 4 години граѓаните...

Повеќе вести