МАКРОН И САНЧЕЗ ЌЕ СИ ГИ ПОДЕЛАТ„ФОТЕЛЈИTE“: Францускиот претседател и шпанскиот премиер ќе разговараат за распределба на клучните позиции во ЕП!

  • May 27, 2019
  • Коментари

Шпанскиот премиер Педро Санчез ќе се сретне и со францускиот претседател Емануел Макрон, со кого ќе разговара за распределба на клучните позиции во Европскиот парламент, изјавија денес од канцеларијата на шпанскиот премиер.

Партија на Санчез освои најголем број места во изборите за ЕП, додека француската екстремна десничарска партија Национален собир на Марин Ле Пен и партијата на Макрон за да имаат ист број на пратенички места во парламентот, објави Ројтерс.

Социјалистите на Санчез освоија 20 места во ЕП, додека Макрон освои 23 места, објави Танјуг.

Претходно «
Следно »