МАКРОН КОНТРА МЕРКЕЛ: Макрон не го сака претседателот на ЕПП, Манферд Вебер за шеф на Еврпоската комисија

Поврзано

ПО ТРИМЕСЕЧНА БЛОKАДА: Италија денеска ги отвори регионалните граници

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада, со што е овозможена поголема слобода на движење за повеќе...

БРЕГЗИТ ПРЕД ФИНАЛНАТА ФАЗА: Велика Британија го напушта единствениот пазар на ЕУ

Велика Британија ќе го напушти единствениот пазар на Европската унија и царинската унија до крајот на годината, без оглед...

И БЕЛГИЈА ГИ ОЛАБАВУВА МЕРКИТЕ: Во понеделник се отвараат границите и угостителските објекти

Третата фаза на олабавување на рестриктивните мерки започнува во Белгија од 8 јуни, најави премиерката Софи Вилмес. По неколку недели...

Првите разговори меѓу лидерите на ЕУ за тоа кој ќе биде шеф на идниот состав на Европската комисија синоќа во Брисел завршија без договор, но и со веста дека има големи разлики меѓу Франција и Германија.

Главната вест е дека францускиот претседател Емануел Макрон практично ја откачил германската канцеларка Ангела Меркел и нејзиниот фаворит за претседател на ЕК – Манфред Вебер, кој доаѓа од редовите на баварската ЦСУ, сестринска партија на ЦДУ.

Што сега – е прашањето, ако се знае дека Макрон и воопшто не е среќен со изборот на шеф на ЕУ по принцпот – шпиц кандидат (spitzenkandidat), односно  кандидат кој преку партиски конвенции а потоа и со консензус во Советот. Овој пат Вебер не е прифатлив за шпиц канидат, а во игра се уште две силни имиња – Холанѓанецот Франс Тимерманс (социјалдеморкат)

и новата европска политичка ѕвезда, либералката од Данска, Маргрет Вестагер.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести