October 20, 2021, 9:04 pm

Макрон прeдуредува: Исламските милитaнти ќе се обидат да ја искористат ситуацијата во Авганистан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Исламските милитанти повторно ќе се обидат да ја искористат нестабилната ситуација во Авганистан, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека Франција ќе стори сé што е можно за да ги убеди Русија, САД и Европа да одговорат заедно.

Авганистанските градови паднаа за неколку дена, а денес цивилите се обидуваа на секој начин да го напуштат Кабул преку аеродромот, додека претседателот Ашраф Гани вчера избега, велејќи дека сака да избегне крвопролевање и затоа Талибанците лесно го освоија главниот град, пренесува Ројтерс

Франција ќе продолжи да ги штити најранливите и ќе игра улога во меѓународно организирани и фер напори за споделување на товарот доколку има бран мигранти во Европа.

Latest News

Нови пpoблеми за Владата, им се зakaнува граѓанска непocлушност

Сопствениците на ноќни клубови во земјава вечерва од состанокот во Штип најавија граѓанска непослушност и дека доколку Владата остане...

More Articles Like This