September 25, 2020, 6:16 pm

МАЛЧЕВСКИ: На Пендаровски сериозно му е нарушен кредибилетот

Поврзано

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци...

Се затвopа фабриката „Гришко“ единствената фабрика за балетски чевли во Македонија

Се затвoра фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слeчпе, Демир Хисар, и која се...
- Advertisement -

Професорот Самоил Малчевски во своето гостување во Само Вистина посочи дека кредибилететот на претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски сериозно е нарушен. Тој доаѓа до ваков заклучок поради неговиот молк по однос на низа на крупни прашања во Македонија, пред се немањето на став против непотизмот, реформите во правосудството и други пропусти на актуелната власт. Според него Пендаровски имал низа на ветувања како носител на пратеничката листа на СДСМ кои сега се неостварени и токму поради тоа ќе има проблеми да ги убеди гласачите да го дадат својот глас за него.

-Пендаровски во 2016-та година излезе како носител во изборна единица 1. И Пендаровски беше еден од луѓето кој ја ветуваше приказната за романтичарска Македонија.  Да не се лажеме ветуваа генерален реизбор на судии, ветуваа реформи во здравството. Ветуваа реформи во образовани, ослободување на медиумите од притисоци. И Пендаровски не може да биде изземен од таа приказна. Тој беше носител во изборна единица 1, единствена изборна единица во која што  во тој  момент СДСМ и коалиција извојува победа. И вие имате имате едно чудо изјави по медиуми, додуше само на еден портал ги има од другите сите се избришани, од таа 2016-та година во која што Пендаровски ветува се и сешто. И тој веќе има нарушен кредибилитет. Тој велеше дека ќутењето на интелектуалците е најголемо зло во Македонија по трибини, па наеднаш испадна овие две години да не го слушнеме да има став во врска со ниедно од клучните прашања. Буквално по ниедно, убаво си се вдоми како национален координатор за НАТО и мудро си молчеше цел овој период, вели Малчевски.

Latest News

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци незадоволни од откупната цена на...

(Видео) Се cyдрија три возила: Тешkа сообрaќајка кај Злokyќани

За среќа, според информациите, нема тешко повpeдени, но причинета е голема материјална штeта. Од она што можеше да се забележи на лице место, во...

(Видео) Ckaндал во Аргентина: Пратеник водел љубов за време на вирутелната седница

Пратеник од Аргентина бил cycпендиран откако камерите забележале како води љубов со својата партнерка, за време на вирутелната седница. За време на специјалната седница на...

Се затвopа фабриката „Гришко“ единствената фабрика за балетски чевли во Македонија

Се затвoра фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слeчпе, Демир Хисар, и која се занимава со производство на балетски...

More Articles Like This