МАЛЧЕВСКИ: Поради лошите резултати на анкетите СДСМ не прифати предвремени избори, а Заев не се кандидираше за претседател на Македонија

Поврзано

(Видео) Вилма влегла во елемент на прославата на 1 ТВ, пеела караоке со Боки 13

Екс пратеничката и обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, Фросина Ременски во своето гостување во Алфа телевизија открива детали и...

Нaмaлeн бројот на запишани студенти минатата академска година во однос на 2018/2019

Во минатата академска 2019/2020 година, на прв циклус (додипломски студии) на факултетите и на високите стручни школи во земјава...

Ахмети: Нема cилa што може да ја yништи идејата за премиер Албанец

Демократската Унија за Интеграција во преставувањето на Изборната програма за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15...

Професорот и политички аналитичар, Самоил Малчевски анализира дека власта има тенденција на пад кај своите гласови. Во своето гостување во Само Вистина на Канал 5 телевизија, Малчевски посочи дека власта бележи пад во својата поддршка, а тоа го покажуваат и анкетите кои ги спровеле, па токму поради оваа причина СДСМ не прифати предвремени парламентарни избори. Имено тој додава дека тоа е и причина зошто Зоран Заев не се кандидирал за претседател, бидејќи имал сериозен сомнеж дека тој може да победи на претседателските избори.

-Очигледно е дека има нешто што ни јас ни Сафет не го знаеме, а тоа се внатрепартиските анкети и заради тоа СДСМ избега од парламентарни избори иако најавуваа дека ќе ги победат. Заради тоа Заев избега од претседателски избори, да биде претседателски кандидат, а најавуаше дека ќе ги победи. Зошто ако не сакаше да се кандидира, се ставаше на интерните партиски анкети како претседателски кандидат. Запознаен сум со дел од нив. Колку пати Заев викаше не, па го правеше спротивното, вели Малчевски.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести