МАНДАТОТ НА СЈО НЕМА ДА БИДЕ ПРОДОЛЖЕН: Без согласност на ВМРО-ДПМНЕ, мандатот на СЈО нема да се продолжи

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Македонија е на врвот по бројот на смртни случаи во регионот, одговорноста има име, Венко Филипче

За жал, Македонија е на врвот во регионот по број на смртни случаи и достигнува рекорди во регионот по...

ЃОРЃИЕВСКИ: На Заев не му одговара да има реформи во судството бидејќи нема да може да врши рекет и да договара тендери во четири...

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК во ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа...

ГРАЃАНИТЕ ЗНААТ: СДСМ е главниот виновник за овие поразителни бројки во Македонија

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа зборуваше за тоа...

СЈО има свој мандат од 5 години да ги заврши предметите и имаат мандат од 18 месеци да покренат обвиненија и тој закон се носи со 2/3 мнозинство. Од тој аспект СЈО не е предмет на дебата ни помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, вели Димовски, кој потенцира дека нивниот мандат е дефиниран во претходен договор меѓу сите политички партии кои и го потпишаа.

ilija-dimovski-5-640x279

-Мандатот нема да биде продолжен. ВМРО-ДПМНЕ има став дека СЈО е политичка институција која во поглед на квалитет и било кој друг аспект не врши правна дејност туку има политичка улога. И друг да формира влада тој мандат нема да биде продолжен затоа што за тоа треба 2/3 мнозинство. Од ВМРО за тоа поддршка нема да има и тоа не е спорно. СЈО денеска е негативен пример. СЈО имаше потенцијал за да биде модел но таа шанса е пропуштена откако целата јавност виде дека станува збор за политичка, пристрасна и партизирана институција, вели Димовски.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести