September 29, 2020, 9:58 pm

МАРТИН ПРОТОЃЕР СЕ СПАСИ ОД СУДСКИ ПPOГOH: Делото за кое се гoнeшe во „Талир“ застарено, против Протоѓер нема постапка!

Поврзано

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена...
- Advertisement -

Мартин Протоѓер, човекот кој важеше за креатор на пропагандната машинерија на ВМРО-ДПМНЕ и екс-шеф на кабинетот на Никола Груевски, од кој пак доби пофалба дека е еден од „најгенијалните политички умови“ кои тој некогаш ги запознал, се спаси од судскиот прогон во случајот „Талир“ кој го води СЈО, а се однесува на начинот на финансирање на партијата


Според обвинението, Протоѓер иако можел да знае дека средствата кои ги примил како донации врз основа на фалсификувани ПП10 уплатници во вредност од 20 милиони денари биле од „криминални активности“, тоа не го пријавил и ги пуштал парите во понатамошен оптек.

Како што пренесува „Макфакс“, делото против Мартин Протоѓер е со апсолутна застареност и против него веќе не може да се подигнуваат обвиненија кои се однеусваат на ова кривично дело.

„Мартин Протоѓер, за кого гонењето е застарено, иако бил должен и можел да знае дека парите потекнуваат од кривично дело, како овластен потписник на редовната жиро-сметка на обвинетото правно лице – политичката партија ВМРО-ДПМНЕ со потпишување на налози, паричните средства кои потекнувале од кривично дело во вкупен износ од 20.550.000 денари ги пуштил во натамошен оптек“, пишува во дел од обвинението, пренесува „Макфакс“.

Latest News

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски...

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години,...

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да ги кажат надлежните, сестрите си...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

More Articles Like This