МАСАКАР ВО ИСТАНБУЛ: Најмалку 35 загинати, преку 40 повредени засега во новогодишниот терористички напад во Истанбул!

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ДОБРА ВЕСТ: Одобрен првиот лек за кopoнавирусот од Министерството за здравство на Русија

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразиле 6.211.653 лица. Од нив починaле 372.160, а оздравеле...

Напаѓачи маскирани како Дедо Мраз извршија напад во ноќен клуб во Истанбул, убивајќи најмалку 35 лица при што преку 40 се повредени. Снимките кои ги објавија локалните медиуми покажуваат големо присуство на полицијата, но и делови од нападот во клубот

istanbul_novagodina

Најмалку 35 лица се убиени и 40 повредени потврдил и Истанбулскиот гувернер Васип Шахин, нарекувајќи го чинот – терористички напад. Инцидентот се случил во добро познатиот клуб „Реина“ во населбата Оракој, во општината Бешикташ.

>

Зборувјќи за детали од нападот, Шахин за локалните медиуми изјавил дека напаѓачите прво убиле еден полицаец кој стоел на вратата од клубот, а потоа продолжиле со крвопролевањето внатре, убивајќи недолжни цивили.

Според НТВ, во нападот се вклучени двајца напаѓачи, но според други извештаи се работи за еден. Очевидци на нападот велат дека напаѓачот зборувал Арапски, информираат Турските медиуми. Напаѓачите биле маскирани во Дедо Мраз.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести