Масна храна за појадок и сладолед пред спиење: Актерката шокирала со својата тајна за совршена фигура

Поврзано

ГОЛЕМ БРОЈ ЖЕНИ ГО ИМААТ ОВОЈ ПРОБЛЕМ: Ослободeте се од цeлулотот и спречете негово дополнително таложење

Бopбaта со целулитот е најактуелна во пролетните и во летните месеци. Тогаш цeлулитот што се „таложел“ во зимските месеци...

ВНИМAВAЈТЕ, ОВА СЕ СТAПИЦИТE: И од здравата храна качувате килограми

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат. Кои се секојдневните стапици заради...

(Видео) НАУЧНО ДОКАЖАНО: Како да согорувате калории додека седите или спиете?

Да, постојат 7 научно потврдени начини на кои може да се согоруваме калории дури и додека не правиме ништо,...

Поранешната ѕвезда на ТВ шоуто “Ninja Warrior” и фитнес модел – Кејти Вилијамс (24) е позната по својата беспрекорна фигура и ригорозното вежбање. Откако признала како се храни, многумина не можеле да поверуваат.

Имено, Кејти вели дека секое утро се буди во 6 часот и 30 минути и веднаш пие јаболков оцет, кој го “залева” со двојна доза црно кафе.

По нејзиниот бокс тренинг, таа се враќа дома и појадува “масен” оброк составен од овес, млеко, мед и протеински прав. Освен тоа, таа консумира и путер од кикирики, гранола или парче тост со авокадо и две јајца.

Својот прв меѓуоброк, Кејти го има околу пладне, и тоа обично е една банана или јаболко. За ручек консумира четири оризови колачиња со мисирка, хумус, домат и краставица. Вечерата е во 19 часот и 30 минути и истата се состои од пилешко со зеленчук и салата (вклучувајќи црвен грав и сладок компир).

Денот секогаш го завршува со сладолед! Актерката ја следи диетата која подразбира пост од 16 часа, односно 16 часа разлика од вечерата до појадокот.

Предности на 16-часовниот пост

“Човековото тело се префрла во состојба на пост по 12 часа. Тоа е време кога нашите залихи на масти стануваат главен извор на енергија. Докажано е дека постот го урамнотежува нивото на инсулин, хормонот за складирање на шеќерот и глукагонот, хормонот за согорување на маснотиите”, објаснува Кејти.

Витката убавица напоменува дека најважно е да консумирате доволно вода и добро да се наспиете.

“Хидрираното тело е клучно за извршување на секоја телесна функција. Водата ја регулира телесната температура и ги пренесува хранливите материи со цел да ја добиете потребната енергија”, вели Вилијамс која открила дека се труди да спие од седум до девет часа во текот на ноќта.

 

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести