August 14, 2020, 12:17 am

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ СЈО: Илјадници луѓе се собраа на протест против романското СЈО поради корупција!

Поврзано

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан...

Уaпceни 6 700 дeмонcтpaнти на пpoтeстите во Белорусија

Белоруското Министерство за внатрешни работи соопшти дека синоќа се yaпceни уште 700 дeмонстранти, на четвртиот ден од пост-изборните пpoтести,...

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...
- Advertisement -

Преку сто илјади приврзаници на власта се собраа во главниот град на Романија, Букурешт, во саботата, во знак на протест поради наводните злоупотреби од страна на обвинителите во истрагата за корупцијата

Владејачките социјалдемократи сметаат дека обвинителите имаат премногу моќ, тврдејќи дека илегално ги прислушувале телефоните и ги таргетираат службениците без доволна причина.

“Дојдов тука за да ја поддржам вистинската правда”, рече еден демонстрант, а не онаа што е направена со монтирани случаи и лажни сведоци ”

Канцеларијата за борба против корупцијата соопшти дека успешно гонела над 700 функционери во 2017 година, вклучително и сенатор, критичарите на митингот, велат дека протестот е насочен кон заплашување на судиите и романскиот претседател Клаус Јоханис, кој ја поддржува борбата против корупцијата.

“Многу е чудно да се одржи митинг на партиите што се на власт против она што го нарекуваат длабока држава. Длабоката држава обично е многу поврзана со теориите на заговор”, рече професорот Андреј Тарану, доктор по политички науки, на Национална школа на политички науки и администрација (SNSPA).

Минатата година Романија ги виде најголемите протести по падот на комунизмот откако владата се обиде да ја декриминализира некои видови на злоупотреба на службена должност.

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This