МАСОВНО И ВО ОХРИД: Младите си ја сакаат татковината и нема да дозволат некакви платформи да влијаат врз нивната иднина

Поврзано

СТРОГО ЧУВАНА ТАЈНА: Никој не знае колку чинат новите градски автобуси

Строго чувана тајна е цената на новите автобуси кои градоначалникот ги промовираше пред неколку дена. Ниту барањето за слободен...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ЕВН: Без струја утре делови од Аеродром и Карпош

Поради техничките зафати во електросистемот во Град Скопје, без електрична енергија утре ќе останат дел од корисниците од општините...

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Започнува летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг“

Од понеделник 1 јуни 2020 година почнува летното сметање на работното време на сите јавни површини наменети за паркирање...

Граѓани на Охрид попладнево повторно излегоа на улица, во знак на поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

ohrid1-640x285

– Нема да дозволиме двојазичност затоа што Македонија е унитарна земја. Преку собириве сакаме да докажеме дека Македонија е на Македонците и на сите што живеат тука, изјави пензионерот Стојан Буџакоски.

Демир Далип од Новокоалицијата на Египќаните на Македонија, рече дека нејзините припадници како етничка заедница секогаш ќе бидат со граѓаните на земјата, во одбраната на унитарниот карактер на Република Македонија.

– Свесни сме дека живееме во мултукултурно општество и поради тие демократски вредности сме тука. Македонија е единствена наша татковина, друга немаме, така што ќе останеме на браникот на татковината, рече тој, повикувајќи ги и останатите етнички заедници да се сплотат во одбраната на Македонија и напорите за надминување на политичката криза.

ohrid

За Теодора Дическа, естраден уметник, Македонија е држава со свој Устав што мора да се почитува, свој јазик и унитарност.

– Младите си ја сакаат татковината и нема да дозволат некакви платформи да влијаат врз нивната иднина. Ние сме против двојазичноста, менување на химната, знамето, грбот и против федерализација, рече таа.

Движењето „За Заедничка Македонија“ се противи на платформата на политичките партии на Албанците со која, според нив, се предвидува воведување двојазичност на територијата на целата држава и други законски измени што го загрозуваат унитарниот карактер на државата.

Според активистите на движењето „За Заедничка Македонија“, протестите нема да запрат и во случај да се формира нова влада меѓу СДСМ и албанските партии.

Screenshot_4

Актуелно

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА: Се одлучува за четиридневниот карантин

Владата на седница која е во тек, одлулува за препораките од Комисијата за заразни болести за полициски час во...

ОФИЦИЈАЛНО: Скопјани, тетовчани, кумановчани и штипјани во 4 дневен карантин?!

Заради зголемениот број на ново дијагностицирани случаи со ковид-19 во земјата, денеска Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче одржа координативен состанок со членовите...

(Фото) НЕМА ПРАВДА, НЕМА МИР: Кичеец фотографиран како ужива во сонцето на охридското крајбрежје

Социјалните мрежи ги преплавија фотографии од второобвинетиот, веќе осуден за случајот „Рекет“, Зоран Милески Кичеец. Еден од главните ликови во аферата од пред еден...

ЧЕТВОРИЦА ПОЧИНАА: Потврдени 101 нов случај на ковид-19 за едно деноноќие

Четворица пациенти починаа, а 101 нов случај на ковид-19 во Македониија регистира Министерството за здравство за едно деноноќие. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

ПАНИКА НА ИЛИНДЕНСКА: Вонреден состанок во Влада, можно е воведување на рестрикивни мерки

Во Влада се одржува вонреден состанок по неофицијалните сознанија дека бројката на новозаразени изнесува повеќе од 100 лица од кои 59 се од Скопје. Најголем...

Повеќе вести