December 4, 2021, 5:29 pm

Масовно тpyење во Албанија: Отворена иcтрага откако над 500 лица зaвршиле во болницa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Албанското обвинителство покрена истрага бидејќи во последните денови лекарска помош побарале околу 500 лица поради труење.
Првите граѓани со здравствени проблеми како повраќање, температура и дијареа се јавиле на лекар во неделата, а денеска на овие симптоми се пожалиле петнаесетина лица.
Истрагата ќе испитува дали труењето е предизвикано од штетни честички во загадувањето на воздухот, водата или почвата, а прелиминарните испитувања покажуваат дека се работи за загадена вода за пиење, јавуваат албанските медиуми.
Министерката за здравство Огерта Министлиу на прес-конференцијата рече дека се чекаат резултатите од бактериолошките анализи, пренесува Танјуг-

Првите граѓани со здравствени проблеми како повраќање, температура и дијареа се јавиле на лекар во неделата, а денеска на овие симптоми се пожалиле петнаесетина лица.

Latest News

Инцидeнти на пpoтecтите вo Србија, има и повpeдени

Во Белград и во над 50 населени места ширум Србија на повик на иницијативата „Тргни промени“ и голем број...

More Articles Like This