August 12, 2020, 2:02 pm

Матичните лeкapи на пpoтecт – Партии cтoп, поддржувајте нѐ од дома

Поврзано

(Видео) Aдeми одгoвори на прашањето што ги мaчи сите – Што ако на училиште дете се зapaзи од Koвид 19?

Министерот за образование на денешната прес-конференција говореше за опциите кои ги министерството кога станува збор за почеток на новата...

Зaeв го лaжe Пендapовски, нeмa мнозинcтвo – Axмети демантиpa дека има договор за Влада

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонското Собрание во овој момент не е комплетно конституирано

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот на партијата дека, според нив, македонското Собрание во...
- Advertisement -

Матичните лекари, денеска од 14 до 14.30 часот, ќе одржат протест против, како што велат, „скандалозниот игнорантски однос кон нив и непостоењето никаква поддршка од системот за матичните лекари – од почетокот на пандемијата до денес“. Матичните лекари ќе протестираат половина час, секој пред својата ординација.

„Бараме и итна помош во медицинска заштитна опрема, дезинфициенси и слично, бараме право да упатуваме пациенти на тестирање по наша процена како лекари, а не алгоритам, бараме да има член претставник од матичните лекари во Комисија за заразни болести, бараме стопирање на било какви “реформи” најавени за од 01.07, што е невиден преседан во сред пандемија и бараме помош во вид на итно ангажирање на млади колеги кои веднаш ќе се вклучат во системот, а во моментов седат дома без работа“, соопштија матичните лекари.

Тие велат дека нема да излезат масовно на протест, ниту ќе излезат пред медиумите, бидејќи „немало потреба од таква драма“.

„Партии СТОП, поддржувајте нѐ од дома! Изјави нема да даваме, ниту ќе гостуваме по телевизии, нема потреба од драма таква, драмата е на терен и по болници, и онака има премногу работа!“, велат матичните лекари.

Latest News

(Видео) Aдeми одгoвори на прашањето што ги мaчи сите – Што ако на училиште дете се зapaзи од Koвид 19?

Министерот за образование на денешната прес-конференција говореше за опциите кои ги министерството кога станува збор за почеток на новата...

Зaeв го лaжe Пендapовски, нeмa мнозинcтвo – Axмети демантиpa дека има договор за Влада

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат за Сител извори од преговарачкиот...

Пapиcкиoт мapaтoн oткaжaн пopaди пaндeмијaтa на кoрoнaвиpyc

Организаторите на парискиот маратон решија да не го одржат натпреварот оваа година заради пандемијата на коронавирус. Натпреварувањето првично требаше да се одржи на 5 април,...

Нoвoзaрaзeнитe во Нов Зеланд ги з6yниja влacтитe – Дaли виpycoт се пpeнeл пpeкy пaкyвaњa со зaмpзнaтa хpaнa?

Властите во Нов Зеланд истражуваат дали новите случаи на коронавирус, кои по 102 дена беа регистрирани во земјата, се резултат на увезени пакувања со...

Во Кина се пojaви нов пocмртнocен виpyc од Koвид 19- cмpтнocта е 30 проценти, се пренecува од чoвeк на човек?

Како коронавирусот да не беше доволно, сега кинеските лекари предупредуваат дека на граѓаните им се заканува уште еден вирус. Инфекцијата се пренесува преку крлежи,...

More Articles Like This