September 24, 2021, 6:40 pm

Маја Оџаклиевска и нејзината смисла за животот: „Задоволство ми е тоа што имам што да јадам, каде да преспијам…“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пејачката Маја Оџаклиевска се повлече од сцената пред повеќе од 20 години, а денес ужива во пензионерските денови, иако воопшто не и се лесни затоа што нејзината пензија е мала. Како што неодамна истакна, таа целосно му се посвети на својот деветгодишен внук, кој е дете со аутизам.

„Животот е направен од мали нешта“ – е цитат што ја води Маја скоро цел живот, бидејќи како што истакнува, таа верува дека луѓето со премногу амбиции се длабоко несреќни и затоа е благодарна што има покрив над глава, што има што да јаде и да се облече.

– Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Можам да имам империи, тоа не значи ништо. Материјалното не е ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам во мал стан 35 години и задоволна сум од тоа. Не станува збор за скромност, туку за разбирање на ситуацијата и сопствените потреби. Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Не мора да бидат брендирани предмети или скап мебел. Ако разбирате дека филозофијата на животот е да се живее мирно и убаво, тогаш нема за што да жалите. Не треба да имате болни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да се биде ниту премногу амбициозен. Како постигнувате сопствено задоволство? Значи, со разбирање на сопствената ситуација, рече Маја за „Блиц“.

Таа рече дека секогаш живеела добро, дури и кога не заработувала многу, а сето тоа ја научила нејзината мајка.

– Парите треба добро да се распределат, тоа е поентата. Никогаш не сум позајмила. Мајка ми еднаш ми рече: „Раширисе колку ти е челото. Ако имате ќебиња, свиткајте ги нозете, ако имате јорган, истегнете се “. Не сакав да сум должна никому. Јас не секогаш заработував многу пари, само добро ги распределував. Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, колку и да имаат, бидејќи секогаш ќе смислат нова потреба за која ќе им недостасуваат пари, откри Оџаклиевска.

Latest News

Заев од средбата со врвот на Светската шаховска федерација: Шаховската федерација на Македонија ја има поддршката од Владата за организација на идните меѓународни шаховски...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев прими делегација на Светската шаховска федерација (FIDE) предводена од претседателот на...

More Articles Like This