МАЈКРОСОФТ ЈА ОБЕЛОДЕНИ ПЛАТФОРМАТА: Kрипто токени подготвени за претпријатијата

Поврзано

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ – еве која држава и како им помага на граѓаните

Во Србија од денеска почнува исплатата на паричната помош во висина од 100 евра во динарска противвредност, за сите...

Граѓаните реагираат за невообичаено високи сметки за струја

Пролетни сметки со суми како за зимските месеци. На драстично повисоки сметки за струја во ек на здравствена и...

ВЛАДИНИТЕ МЕРКИ СЕ СТОКМЕНИ ЗА БОГАТИТЕ?: Новиот пакет мерки за помош на економијата се краткорочни и еднорочни мерки кои се проблемaтични по повеќе основи

Новиот пакет мерки за помош на економијата се краткорочни и еднорочни мерки кои се проблематични по повеќе основи, смета...

Мајкрософт сака градење на блоккејн-токените во облакот да биде лесно како приклучувањето на печатачот.

Така вели Марли Грај, главен архитект на Микрософт, по објавувањето на понеделникот на платформата „Азур Блоккаин Токенс“.

Исто како печатачите некогаш беа бoлки да се постават – со несреќа на типот на печатачот и нивните соодветни возачи специфични за уреди – Греј вели дека крипто-токените ориентирани кон претпријатијата во моментов cтрaдаaт од истите cтaпици.

Најавена на конференцијата „Мајкрософт Игнит“ во Орландо, Флој, платформата им овозможува на бизнисите да изберат од растечки пакет на шаблони за градење токени кои се во согласност со иницијативата „Токсономија за токен“ (ТТИ) – стандард конзорциум за поттикнување и претприемништво предводена од Греј.

Досега има направено голем број на токени во согласност со ТТИ, наменети за употреба како награди за лојалност или за поттикнување на софтверски тимови за исполнување на наведените цели, како и традиционални финансиски инструменти, како акредитиви во трговското финансирање.

TTI веќе отиде подалеку отколку што другите претпријатија играат во добивање на различни и конкурентни фракции на blockchain – од IBM до R3 до ethereum варијанти – под еден покрив.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести