МБАПЕ ВЛЕЗЕ ВО ИСТОРИЈАТА НА ФУДБАЛОТ: Го постигна својот 100ти гол на само 20 години

Поврзано

Новак Ѓоковиќ го победи kopoнавиpусот

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена го победија смр тоносниот коронавирус, покажаа резултатите...

Бидејќи белите фигури го прават првиот потег, Австралиска корпорација шахот го смета за рacиcтичкa игра

Австралиската радиодифузна корпорација („ABC“) спроведе истрага во која заклучи дека шахот е расистичка игра. Анкетарите на корпорацијата ги прашаа...

ФИФА ќе издвои по еден милион долари помош на секоја од 211 федерации

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ќе издвои 1,5 милијарди долари за да им помогне на националните федерации да се справат...

Францускиот „вундеркид“ Килијан Мбапе на вечерашниот мечот помеѓу Франција и Андора постигна гол во 11 минута од натпреварот, а токму овој гол,  младиот французин го запиша во историјата на фудбалот како најмлад играч кој успеал да постигне 100 погодоци во кариерата.

Својот јубилеен 100-ти погодок, Килијан Мбапе го постигна на само 20 години и пет месеци.

Мбапе постигнал 87 гола во сите конкуренции за своите досегашни клубови, Монако и Пари Сен Жермен и уште 13 за репрезентацијата на Франција. Официјалната статистика вели дека Мбапе има одиграно севкупно 180 натпревари во сениорска конкуренција во сите официјални натпреварувања.

Како за споредба, Лионел Меси и Кристијано Роналдо својата „100ка“ ја прославија на возрст од 22 години.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести