МВР ВО АКЦИЈА: Секторот за дигитална форензика ги брани пратениците од Фејсбук пораки – поднесена една кривична

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...
- Advertisement -

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Известување за откриени содржини во кои има повикување на насилство или најави за однесување кое би значело загрозување на туѓа безбедност, а се објавени на профили на Фејсбук во изминатите 24 часа.

Од МВР велат дека кривична пријава до надлежното обвинителство ќе биде поднесена против Г. Т. (48) од Скопје, поради споделена објава на социјалната мрежа Фејсбук со која се шири говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието, по вчерашното гласање во парламентот за уставни измени.

Како што објавија дел од медиумите, кривичната пријава се однесува за Горан Торбаков, кој беше советник за странски инвестиции и дијаспора во кабинетот на експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Постирајќи слика од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ што поддржаа отворање на процедура за уставни измени, тој на фејсбук напиша: „Да даде Господ од утре еден по еден од овие да ги гледаме во некролог по бандери и весници…“.

Министерството порачува дека нема да толерира закани по живот на граѓани и повици за насилство и ќе ги презема сите потребни мерки за одржување и зачувување на јавниот ред и мир.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This