МВР ДА ГИ ОБЈАВИ СНИМКИТЕ, БАРА ЈАВНОСТА: Срамно, ден пред 8 мартовскиот марш СДСМ прикри еклатантен пример на напад врз жена!

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(Видео) ЗАСТРАШУВАЧКА СНИМКА: Повици за Џиxад кај велешката Црна џамија

Група верници од исламска вероисповед пpoтестираше пред велешката Црна џамија, против, како што велат, навредите упатени кон Алах, искажани...

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ТАСЕВСКИ: „Директоре“, се срамите ли од пpитисoкот го вршевте на луѓе на кои не можевте да им најдете дамка во работењето

„Господине" Тасевски, во историјата на МВР, досега единствен директор на БЈБ кој не излегол јавно да проговори за работењето...

Социјалните мрежи вријат по настанот во кој жена полицаец беше нападната физички од висок функционер на ДУИ, Беким Асани. Реакции стигнаа на социјалните мрежи стигнаа и од поранешни високи функционери на СДСМ како и подржувачи и учесници во шарената револуција. Имено МВР се обиде да го прикрие настанот а министерот за внатрешни работи ден по немилион настан ја прими полицајката која беше физички нападната. Во соопштението по средбата и ја поздрави нејзината храброст и посветеност на работата. А заклучокот од средбата беше дека таа наводно само ,,вербално’’ била нападната, а се само повредила удирајќи се во возилото пајак.

Спинот на МВР за овој настан е очигледен, а се погласни се барањата за пуштање во етер на снимките од настанот. Според очевидци ,,летале шамари’’, а работата стигнала дотаму да биде репетиран и пиштол и побарана помош на полициските радио станици. Причина за нападот на полицајката било тоа што таа си ја вршела работата и му пишала казна на непрописно паркираниот Асани.

За иронијата да биде уште поголема ден по обидот на МВР да се прикрие настанот се одржи осмомартовскиот марш на жените кој го организираше СДСМ во Куманово. На настанот говореа голем број министри и високи функционери на СДСМ како се залагаат за правата на жените, да повториме ден откако физички беше нападната жена полицаец која си ја вршеше својата службена должност.

На својот фесјбук профил по повод настанот реагираше и поранешниот директор на Центарот за комуникации на СДСМ, Ивор Мицковски кој вели ,, Шеќеринска: Зад нас ги оставивме годините во кои систематски се кршеа правата на жените. А, пајакот?’’

Токму на овој настан реагираше и шарената Ирена Ристиќ која на својот фејсбук профил напиша ,, Велат кај Мавровка фрчеле шамари, некој се вртел 360 степени, пиштоли се репетирале, помош се барала…Имало сведоци, снимки…Али добро…’’

Ова не е изолиран настан во кој новата влада покажува дека воопшто не ја интересираат правата на жената.Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска која беше меѓу говорниците на осмомартовскиот настан во Куманово се пофали со унапредување на правата на жените, а пред само неколку месеци унапреди војник кој беше обвинет за полов напад. Шеќеринска унапреди во полковник офицер кој бил вратен од мисијата во Авганистан поради обид за силување на жена-војник дел од мисијата во оваа земја. На иронијата и нема крај, а животот дојде за оние кои вршат насилство врз жените.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести