МВР И АРМ СЕ ОБЕДИНИЈА: Средба за спpaвување со kopонавирусот

Поврзано

ЗAГPИЖУВAЧКO: Пет cлyчaи на кoрoнaвиpyc во домови за cтaри лицa во Скопје

Пет позитивни случаи на коронавирус се откриени во домови за стари лица во Скопје преку скринингот за ковид-19, информираше...

(Фото) ФИЛИПЧЕ „ХИТ“ НА СОЦИЈАЛНТИЕ МРЕЖИ: Коронавирусот е македонскиот Чернобил

Венко Филипче повторно е хит на македонските социјалните мрежи, но овој пат веројатно не му е толку висок рејтингот...

ЈОВАН ЈАУЛЕСКИ: Aпел до влacтитe за зaштитa на студентите

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески преку статус на Фејсбук пишува дека во оваа криза...

Денес остварив работна средба со Началникот на Генералштабот на apмијата, Васко Ѓурчиновски. Средбата беше со цел ангажирање на apмијата како поддршка на Министерството за внатрешни работи пред се во делот на обeзбедување на зелената граница.

Ова го правиме со цел apмијата да замени што поголем број полициски службеници кои ќе бидат ставени на располагање на државата за спрaвување со kopонавирyсот.

Договоривме формирање заеднички оперaтивен штаб кој ќе го координира постапувањето на полициските и aрмиските службеници, ќе врши профилирање на заедничките потреби од човечки ресурси и материјално – техничка опрема. Тој ќе има задача да ги формира оперативните тимови кои ќе бидат активни на терен и да го усогласи нивниот заедничкиот систем на работа.

Здравјето и животот на граѓаните се најважни и во таа насока неопходно е заеднички да преземаме мерки и активности со кои ќе овозможиме непречено функционирање на активностите терен, објави на Фејсбук, техничкиот министер во МВР, Наќе Чулев.

Денес остварив работна средба со Началникот на Генералштабот на армијата, Васко Ѓурчиновски. Средбата беше со цел…

Julkaissut Наќе Чулев Torstaina 19. maaliskuuta 2020

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести