МВР МОЛЧИ И СЕ КРИЕ ЗА СИНОЌЕШНИОТ ИНЦИДЕНТ ВО ЉУБОТЕН: Нема ниту едно штуро соопштение дека се случил овој вандализам

  • July 11, 2017
  • Коментари

Повеќе од 30 гробови беа осквернавени синоќа на православните гробишта во Љуботен. Гробиштата се наоѓаат во дворот на црквата Св. Никола во с. Љуботен, која е заштитена под Министерството за Култура како културно наследство.

-Почитувани Бутелчани. Денеска е направена голема штета, направено е дело кое ветува се само не соживот, само не живот!, напиша на својот ФБ профил првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ од општина Бутел Дарко Костовски.

-Одредена група кукавички влегла во атарот на една од најстарите цркви во овие простори св.Никола во с.Љуботен (КОЈА Е ЗАШТИТЕНА КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО),буквално се на брутален начин искрсени православните гробишта во дворот, сквернавени на најкукавички начин! Направена е штета на свето место!!! Ова се случува втор пат, и не случајно два пати се случува во време кога владее СДС! ДОКОЛКУ НЕ СЕ ФАТАТ И ОСУДАТ ЗА НАЈКУС МОЖЕН РОК УЧЕСНИЦИТЕ ВО ОВОЈ ГРОЗЕН И КУКАВИЧКИ ЦИН,ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ПОД ХИТНО ДА СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА!!!, напиша Костовски.

МВР и сдсмовскиот министер Оливер Спасовски засега молчат и се кријат, не соопштивајќи никакви информации со инцидентот.

 

 

 

Претходно «
Следно »