МВР нaпpaви “пoпapa”: Вo eдeн дeн зa бpзo вoзeњe kaзнeти 566 вoзaчи

Поврзано

3aпалено возило на скопска фирма

На 22.04.2021 во 19.50 часот во СВР било пријавено дека на бул.„Александар Македонски" во Скопје настанал пожар во товарно...

Tpaгедија во Кавадарци, пронајдена мpтвa жена, тeлото предaдено на обдykција

Четириесет и едногодишна кавадарчанка била пронајдена почината, синоќа во дом во Кавадарци, попладнево информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР...

Kpивичнa пpиjaвa пpoтив инcпeктop пopaди kpивичнo дeлo „пpимaњe пoткyп“

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение...
- Advertisement -

Полицијата во текот на вчерашниот ден (19 јануари) на целата територија на државата спровела засилена акциска контрола за санкционирање возачи што возат со преголема брзина.

Од МВР нагласуваат дека ваквиот прекршок е најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици.

Вкупно во акцијата биле санкционирани 566 возачи што возеле со брзина поголема од дозволената.

Од нив, 279 надвор од населено место, а 287 во населено место. 18 возачи возеле со брзина од 70 километри на час над дозволената, а 65 возачи возеле со брзина од 50 километри на час над дозволената.

Од МВР додаваат дека засилените контроли во сообраќајот продолжуваат и во наредните денови.

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ со плус 23.000 поддржувачи за 90 дена, СДСМ секој ден губи по околу 200

На локалните избори, 22,4 отсто од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а 21,6 отсто за СДСМ, за ДУИ и...

More Articles Like This