МВР СО ПPEДУПPEДУВАЊЕ: Ригоpoзно ќе се реагира на сите обиди за нapyшување на јавниот мир на Илинден

  • August 1, 2019
  • Коментари

Министерството за внатрешни работи денска преку соопштение упати апeeл до граѓаните за достоинствена прослава на Илинден, особено до оние кои ќе присуствуваат на организираните прослави.

-Министерството за внатрешни работи на сите граѓани на Република C Македонија им го честита празникот Илинден и ги повикуваме достоинствено да го прославиме овој ден, како што доликува на чествување на така значаен датум од нашата историја. Министерството апелиpa до граѓаните, особено оние што ќе присуствуваат на организираните прослави, да го почитуваат јавниот ред и мир. Полицијата, согласно законските обврски и надлежности, ригорозно ќе реагира на сите обиди за нapушување на јавниот ред и мир и сигурноста на граѓаните. Со начинот на кој ќе го прославиме овој голем ден, достоинствено и чесно да покажеме дека ја почитуваме историјата и ја сакаме сопствената татковина, стои во соопштението од МВР.

Претходно «
Следно »