МЕДВЕДЕВ СО ОСТРА КРИТИКА: Лудите и милитаристички изјави на државите на НАТО го потресоа пазарот во Русија

Поврзано

Кpитичнo во Русија – Бројот на зaрaзeни лицa од Koвид-19 надмина 700.000

Во изминатите 24 часа во Русија се потврдени нови 6.562 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени...

(Фото) Се продава нeиспрана кошула од Путин по цена од 2 000 евра

Непознато лице објави на веб-страницата „Авито“ дека го продава кошула на рускиот претседател Владимир Путин. Официјална Москва веќе ја...

Во бopбa пpoтив Koвид-19, Русија подготвена за извоз на лeкoт aвифaвиp

Поради недостигот на лекови против Ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот...
- Advertisement -

Ситуација што се случи по воведените нови санкции САД бара владата на Русија будно да ја следи ситуацијата, иако пазарот веќе реагираше, изјави премиерот на Русија Дмитриј Медведев.

“Знаете што се случи кога беше усвоен уште еден пакет на санкција на САД: на крај и нашата берза и пазарот на валути бурно реагираа на тоа – падот на берзанските индекси, природно се рефлектираа на показателите на руските компании. Без обзир на тоа, ситуацијата е под контрола, очигледно да дека пазарот се однесува поразлично, но се враќа во нормала. Сепак, ситуацијата бара владата на Русија будно да ја следи ситуацијата не само во производствената туку и финансиската сфера”, вели Медведев.

Тој изјавите на САД ги нарече “луди и милитаристички”.

“За нестабилност на пазарот допринесува и секоја луда и милитаристички изјави кои доаѓаат од државите на НАТО”, рече Медведев.

Latest News

Посебниот протокол се почитува на највисоко ниво – Еве како гласаат зaбoлeнитe Koвид-19

Денешното гласање на болните од Ковид-19 и на лицата кои се во самоизолација се одвива според посеебно утврден здравствен...

Дpaмa во Кавадарци – Кавадарчанец бил нaпaднaт во кaзинo, кавадарчанка нaпaднaтa од сопругот пред казино

Кавадарчанец бил нападнат во казино, а во друг случај кавадарчанка била нападната од сопругот пред казино. За двата настана викендов, денеска информираше Верољуб Додевски,...

Денеска не очекува сончево и топло време, но со ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку денот најизразен ќе биде во...

Пoжаpникapи ги вaдeлe пoврeдeнитe лицa – Три возила учествуваа во нecрeќaтa на патот Штип-Радовиш

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА...

Денеска е Павлов ден – Eве што се верува дека ќе ви се случи ако ве пoлaзи пaјaк

По Претовден, денеска е големиот православен празник Павлов ден кои се празнува на 13 јули. На Петровден именден слават тие што го носат името Павле,...

More Articles Like This