September 24, 2020, 9:46 am

Медиумски бojкот за Зоран Заев ако не се извини на медиумите и новинарите

Поврзано

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“,...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните...

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик...
- Advertisement -

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува јавниот настап на претседателот на СДСМ, кој на прес конференција етикетираше новинари со што повторно се обиде да изврши притисок врз медиумите кои не се под контрола на власта.

– МАН бара претседателот на СДСМ веднаш да им се извини на новинарите и уредниците кои вчера беа предмет на притисок и етикетирања.

Доколку претседателот на СДСМ не се извини, МАН ќе ја стави на разгледување иницијативата поднесена од членовите за 30 дневен бојкот на активностите на Зоран Заев.

Истовремено, да потсетиме дека во времето на владеењето на СДСМ, што е хибриден режим според класификацијата на Фридом хаус и Економист, политичкиот притисок врз независните новинари се одвива преку правосудните органи. Па така, досега донесени се две осудителни пресуди по обвиненија за новинари, покренати се 5 кривични обвиненија, има триесетина граѓански пријави и закани за правосуден прогон од СДСМ и функционери на партијата, сменети се 4 главни уредници на приватни медиуми по нарачка од власта, а членови и симпатизери на СДСМ, вршат и закани за физичко насилство врз независните новинари и медиуми.

Сите овие примери во изминатите години придонесоа да се покачи просекот на неслобода на медиумите, а заедно со годинава, изнесува 61% правосуден притисок. Да потсетиме европскиот просек сеуште е околу 23%.

За овие, како и за сите други притисоци врз медиумите и новинарите, МАН редовно ги известува ЕФЈ и ИФЈ, како и странските преставници во земјава.

Latest News

(Видео) Нacлeдcтвoтo ceyштe пocтoи: Poднинa нa Пабло Ескобар пpoнaшoл 18 милиoни дoлapи нeyпoтpeбливи пapи

Роднина на покојниот водач на колумбискиот нарко картел Пабло Ескобар открил едно од неговите тајни места со 18 милиони...

3eмјoтpecи во coceдството, нajпpвин во Грција, а пoтoa и во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров Лефкада, објави атинскиот геодинамички институт. Епицентарот...

За нeнoceњe мacкa, 680 kaзни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (23/24 септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 680...

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а...

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“, денеска треба да почнат завршните...

More Articles Like This