МЕДИЦИНСКИОТ ПЕРСОНАЛ ГНЕВНИ НА МИНИСТРИТЕ ТЕВДОВСКИ И ФИЛИПЧЕ: Извисија медицинските сестри за покачување на платите

Поврзано

Делови од повеќе скопски општини утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за утре се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и без...

Без вода населбите Козле, Жданец, Трнодол и Нерези

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на улицата „Лесновска“ бб (влезот на Трнодол), со прекинато...

Независно од која власт, сегашна, предходна, идна, здравиот разум треба да проработи согласно функцијата која ја вршат. Да го прашаме господинот министер за финансии, премиерот и министерот за здравство, дали тие веруваат во систем каде само лекарите заслужуваат повисоки плати?, прашуваат медицинските сестри откако се најавија покачувања за следната година само за докторите.

Тие со порака и до министерот за финасии, Драган Тевдовски.

„Дали министерот за финансии сака да добие само 5% вредност од услугите кои ќе ги спроведува сестрата кога би му затребала здравствена помош?

Да одвои во ноќните часови насмевка која вреди само 48 ден надоместок за час?

Дали имате грам свест, и одговорност(бидејќи очигледно разумот не го гледаме), да го делите се повеќе здравствениот персонал на: доктори и се останато?

Дали мислите дека треба се уште да молчиме, да трпиме, затоа што едни сменивме, па да толерираме уште малку,уште малку, уште малку?

Дали разбирате дека здравствените работници имаат семејства дома?

Дека тие семејства на таа деликатна работа што ја работиме треба да бидат здраво семејство?

Дека капнати, истоштени, растажени, уништени, сиромашни и исплашени згора, се враќаме и треба да функционираме?

Уште не поминато ни седмица од нападот на медицинско лице, Вие си дозволувате ваков испад?

Несериозно, предизвикувачки, засрамувачки потег.Да се засрамат сите наши соработници, сите доктори кои молчат на ова. Доста ни е тапкање по рамо, ни треба еднаш поддршка како што досега сте ја имале и од нас.

Актуелно

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

Повеќе вести