МЕНЧЕ ТОЧИ МУ ПЛУКНА НА „ЖИВОТОТ“: Дојде животот, да ти се плукнам на животот!

Поврзано

Јакимовски за „Атлантик“: Ако не умpaм од болeст, ќе умpaм од смеење

Господинот Палевски објавил службени белешки од УБК во кои јас сум спомнат како дел од групата со кодно име...

Стоилковски до Димитров: „Ники, ти ја разочара Македонија“

Ники вели нема правда доволно и апсолутно бил разочаран. Види Ники, баш ми е гајле за твојата лажна разочараност....

Коронавирусот ја одложи Галичката свадба, наместо на Петровден ќе се одржи на Пресвета Богородица

Месната заедница Галичник објави дека поради предизвикот со коронавирус, и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен...

Во својот најнов Фејсбук пост новинарката Менче Атанасова Точи се осврнува на изјавата на заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски.

Имено нејзиниот статус гласи: „Дојде живот и веќе инсулинот е квалитетен! Без лабораториска потврда!. Дезинформирале новинарите!!! Да ти се плукнам на животот“!

 

По овој статус следуваше у иште еден ФБ статус на Точи каде што во врска со изјавата на заменик министерот пишува дека тоа е дезинформација од новинарите, но сепак тој признава дека се протнувале неквалитетни инсулини на пациентите, а доказ се и коментарите под нејзината објава од многуте граѓани.

 

 

Заменик министерот во својата изјава за медиумите вели дека во минатото се протнувале неквалитететен инсулин кој го примале пациентите.

 

-Сега примаат квалитетни инсулини. Но, работата е во тоа што има и во јавноста и кај новинарите и кај сите некоја дезинформација, а тоа е така затоа што немаме релевантни показатели за квалитетот на инсулинот. Ќе ни дозволите во наредниот период да ги доставиме релевантните показатели од лаборатории. Тоа не значи дека немало проблем, не значи дека не се протнувале и неквалитетни инсулини, но во иднина се надевам дека тоа нема да се случи, изјави Чакаровски.

Инаку во моментов во Македонија околу 190 000 луѓе со дијабетес. Од нив 40.000 се на инсулин, останатите 150 000 примаат таблети. Секој месец по десет возрасни и две деца од 5 до 16 години стануваат дијабетичари. Статистиките се поразителни. Дури 12 одсто од населението има дијабетис.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести