December 2, 2021, 4:48 am

Меркел да го посети Кабул: Талибанците бараат поддршка од Германија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Портпаролот на талибанците Забинула Муџахид нагласува дека новата влада во Авганистан, која допрва треба да се воспостави, сака добри односи со Германија и дека би сакала да ја прими германската канцеларка Ангела Меркел во Кабул.

Во изјава за „Билд“, тој рече дека е воспоставен специјален пратеник за европските земји, Мавлави Абдула Васик, кој има контакти со бројни земји, меѓу кои е и Германија.

„Претставници на Германија беа во нашата политичка канцеларија во Доха. Ние постојано укажуваме дека сакаме ново поглавје и добри дипломатски односи“, подвлече тој, пренесува Танјуг.

Муџахедините велат дека Талибанците би се радувале доколку Германија ги поддржи и потсетуваат на добрите економски и дипломатски односи што двете земји отсекогаш ги имале.

Тој посочи дека Талибанците не предизвикуваат никакви проблеми за Авганистанците кои работеле за Германија и за други земји и дека ќе се грижат да можат безбедно да живеат.

Муџахедините посочуваат дека Талибанците се промениле и дека постои голема разлика помеѓу Талибанците во 1990 -тите и сегашните.

„Претходно, имаше бројни политички партии и немаше соработка“, рече тој.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This