Меркел се зakани: Ако ЕУ не cака, Германија ќе го направи тоа

Поврзано

Пановски пpeдупрeдува: Бoлниците се гнездо за вирусот, брисови да се земаат на отворено

Трет бран веќе постои, не очекувам да биде посилен од вториот, вели микробиологот и професор на Медицинскиот факултет, Никола...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...

(Видео) Дедо од Делчево тврди дека нашол лек за коpoнавирусот

Седумдесетгодишен маж од Делчевско поставил патоказ на патот меѓу Делчево и Штип за луѓето полесно да дојдат до лекот...
- Advertisement -

Во борбата против ширењето на нов вид на вирусот корона, германската канцеларка Ангела Меркел бара повторно воведување на граничните контроли, како во пролетта минатата година.

Шефовите на држави и влади на ЕУ вечерва треба да разгледаат понатамошни чекори во борбата против пандемијата.

Германија , како и неколку други земји, ја продолжи мерката за заклучување и ги советува другите членки на Унијата.

Доколку другите членки не го слушаат тоа, Германија, како што најави Меркел, планира повторно да воведе контрола на нејзините граници .

„Ако земјите сакаат да одат на друг начин, тогаш ќе мора повторно да воведеме гранични контроли“, рече таа.
Според неа, мерките во Германија можат да бидат ефективни само доколку има слични мерки и во други земји.

Од друга страна, шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, се изјасни против гранична контрола .

„Мислам дека мора да сториме се што можеме за да се спречи повторното воведување на контролите на границите што водат до колоните долги 50 километри“, рече Мас за јавниот сервис на АРД.

Тој посочи дека на самитот на ЕУ се дискутира за практични прашања, како на пример како да се тестираат десетици илјади прекугранични работници за вирусот и како да се спречи увозот на инфекција преку границата.

Тој рече дека е можно да се најде разумно решение без воведување гранични контроли, пренесува Танјуг.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This