Меркел: Со ова темпо вакцинацијата против корона ќе трае со години

Поврзано

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...

(Видео) Хopop вo Русија: Двe лицa oд кoи eднo мaлoлeтнo, пykaлe вo yчилиштe – y6иeни ce 11 лицa oд кoи 9 дeцa, paнeти се...

Во пукањето во училиште во Казан, 32 лица се повредени и пренесени во болници, изјави за ТАСС извор од Министерството...

(Фото) Уштe oвa фaлeшe: Peaктopoт вo Чepнoбил e пoвтopнo akтивeн – Hyклeapeн eкcпepт вeли дeкa cитyaциjaтa e мнoгy нeизвecнa

Триесет и пет години по експлозијата и најтешката нуклеарна несреќа во историјата, во нуклеарната централа Чернобил во Украина, реакцијата...
- Advertisement -

Европската комисија веќе го направила техничкиот дел, но ќе треба уште три месеци да се развие таков дигитален сертификат, рече таа.

Тоа може да биде основа за државјаните на трети земји да патуваат во Европската унија, додаде Меркел.

И додека пандемијата на ковид-19 би требало да се повлече до летото, вакцинацијата може да трае подолго поради мутираните соеви на коронавирус.

Државите мора да се подготват за „фактот дека вакцинацијата против вирусот ќе трае уште многу години“, рече Меркел.

Лидерите на 27-те земји-членки дискутирале на виртуелен самит како да се забрза процесот на вакцинација и подобро да се подготват за новите варијанти на коронавирусот, како и сертификатите за вакцинација и едностраните ограничувања на патувањата, преземени од некои земји од страв од мутираните вируси.

И покрај побавната испорака на вакцини, ЕУ сè уште тврди дека целта е да се вакцинираат 70 проценти од возрасната популација до крајот на летото. Досега само 4,2 проценти од Европејците примиле барем една доза на вакцината, а 2 проценти примиле две дози.

Latest News

Koнтpoвepзниoт coвeтник нa Заев, Александар Обрадовиќ, e нoвиoт диpeктop нa EЛEM тpejд

Ќерката-форма на ЕСМ, ЕЛЕМ трејд од денеска официјално има нов директор. За прв човек на фирмата специјализира за трговија...

More Articles Like This