October 19, 2021, 3:51 pm

Меркел утрe во посeта на Србија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел, ќе пристигне во понеделник, 13 септември, во официјална посета на Србија.
Како што беше најавено, Меркел треба да пристигне на аеродромот „Никола Тесла“ околу 16 часот. Пред Палатата на Србија ќе биде организиран свечен прием, по што германскиот канцелар и претседател на Србија, Александар Вучиќ, ќе разговараат лице в лице.
Како што објасни заменик -портпаролот на германската влада, Мартина Фиц за време на најавата за посетата, во фокусот на разговорите меѓу двајцата државници ќе бидат поставени важни прашања.
„Фокусот на разговорите ќе бидат билатералните односи, економско-политичките односи и прашањата од европска перспектива“, изјави Фицова.

По разговорот меѓу двајцата државници, Меркел и Вучиќ ќе дадат изјави за медиумите.
Претходно, по повод посетата на Ангела Меркел, Вучиќ изјави дека тоа е голем дел за нашата земја.
„Сакам да и се заблагодарам за се што направи за Западен Балкан. Никогаш нема да заборавиме што таа направи за нас во 2015 година, кога Хрватска воведе санкции против Србија. Имав чест и можност да ја угостам на крајот од нејзиниот мандат. Мислам дека ќе биде, додека таа е канцелар, веројатно една од последните посети и голем дел за Србија“, рече тогаш Вучиќ.
Тој додаде дека е важно да разговараат за сите важни регионални настани со Меркел.
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, исто така, ја оцени посетата на Меркел како исклучително важна за Србија. Брнабиќ изјави дека ќе се види со каква порака доаѓа, но фактот дека таа е во посета на Србија на крајот од нејзиниот мандат, како и должината на нејзиниот престој и вниманието што го посветува на нашата земја, е доволна порака само по себе.
„Не мислам дека некогаш сме добиле такво признание на глобално ниво. Кралицата на Европа доаѓа кај нас. Таа ќе остане така долго, долго време откако не е канцелар. Таа остави такво наследство што нема да видиме таков лидер долго време во Европа, но и во светот“, рече таа.
Таа посочи дека Меркел е секако меѓу првите три светски лидери и дека ќе остане по нејзиниот мандат.

Поранешниот српски амбасадор во Германија, Огњен Прибичевиќ, изјави за медиумите претходно дека посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Србија, еден месец пред нејзиното пензионирање, покажува колку Германија се придава на овој регион.
„Секогаш е добро кога германската канцеларка доаѓа во Србија бидејќи Германија отсекогаш покажувала интерес за оваа област, која во најголем дел се совпаѓа со нашите интереси – политичка стабилност, економски напредок, интеграција. Германија силно го поддржува нашиот пат кон европска интеграција. Нашите интереси не се исти кога станува збор за Косово“, рече поранешниот амбасадор на Србија во Германија.
Според него, доаѓањето на Меркел во Србија, која за еден месец ќе се повлече од функцијата канцелар, има симболика затоа што ја покажува важноста што Германија ја придава на овој регион, пренесува Новости

Latest News

Вархеји: Мора да испорачаме за Македонија и Албанија, одлагaњето е штeтно за кредибилитетот на Европската Унија

Еврокомесарот за проширување ги презентираше извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција пред европратениците и...

More Articles Like This