November 30, 2021, 11:25 pm

Меркел: „Oвa e caмo мoja гpeшкa, цeлaтa oдгoвopнocт e мoja“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел направи нешто што веројатно малку водачи би се согласиле да го сторат, таа искрено им се извини на граѓаните и ја презеде целосната одговорност за погрешната одлука.

Меркел денес изјави дека нема да има заклучување за Велигден во Германија, нагласувајќи дека одлуката, иако беше објавена порано, не е практична, поради што нема да се примени.

Идејата за велигденската заклучување беше создадена со најдобри намери, рече таа, додавајќи дека планот бил избрзан и не се применува за толку кратко време.

Таа објасни конкретно зошто е донесена одлука за суспендирање на оваа мерка, а потоа рече дека таа ја сноси целата вина и дека сето тоа е „само нејзина вина“.

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека ја поништува одлуката за строго затворање за време на велигденските празници.

Таа рече дека тоа е грешка и дека идеата не е практична.

На вчерашната средба со водачите на покраините, Меркел се залагаше за построги мерки и го отфрли планот за постепено отворање на економијата, кој беше договорен на почетокот на овој месец.

Регионалните премиери се спротивставија на тоа, а состанокот траеше до раните утрински часови. Беше договорено граѓаните да останат дома за период од пет дена околу Велигден со цел да се потисне третиот бран на епидемијата.

Бизнис лидерите изјавија дека ќе бидат во загуба поради затворањето, а медицинските експерти велат дека тие мерки не се доволни за да се спречи експоненцијалниот раст на инфекцијата.

Latest News

Груби: Имаме одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и ќе овозможат деблokирање на вeтото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби е оптимист дека во декември ќе...

More Articles Like This