БАШ МЕ „БРИГА“ – ВО СТРУГА ЌЕ СЕ ГРАДИ

Поврзано

Советничката група во Град Скопје на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до антикорупциска против Шилегов

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до Државната комисија за спречување на корупција за спорните одлуки на...

КУМАНОВЦИ ДО ОЛИВЕР СПАСОВСКИ : Нема да ни ја купите честа со неколку квадрати асвалт после 30 годишно Ваше локално владеење!

Кумановци, жители на неколку улици во кумановската населба Карпош, преку допис до нашата редакција му пратија порака на Оливер...

Маж вработен во ФЕНИ позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Маж на возраст од 57 години е новиот регистриран случај на корона вирус во Кавадарци. Лицето е син на...

,,Во Струга треба да се гради и ќе се гради, а тоа што зборуваат невладините и екологистите баш ми е гајле” – вака градоначалникот на Струга Рамиз Мерко одговори на прашањето зошто во неговата општина продолжува да се узурпира крајбрежјето и покрај мораториумот за градба, забелешките на Унеско и вонредната состојба.

Ако инспекторите дојдат ние ќе срушиме, но ќе им кажеме дека пак ќе доградиме дециден е Мерко и вели Владата ќе слуша ние што ќе им кажеме оти ние сме локална власт и најдобро знаеме за нашиот град.

Овие изјави струшкиот градоначалник ги даде денеска во присуство на министерот Бектеши кој пак рече дека се прифатливи ако не се косат со законите. Инаку Мерко и понатаму тврди дека во заштитениот појас во Струга нема дивоградби, а тие 262 во регистарот кој го доставил до Владата биле градби во селски средини кои не го загрозувале статусот под Унеско.Ова не е првпат струшкиот градоначалник да негира дека на струшкото крајбрежје псотојано никнуваат дивоградби во првата линија на езерото. Период наназад тој постојано повторува дека Унеско е само проблем на Охрид и дека исклучиво охридската локална власт треба да се погрижи да го реши што пак многу се коси и со извештаите на инспекторите кои годиниве наназад во повеќе наврати алармираа и за значителна узурпација и на струшката страна од Охридското езеро.

 

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести