April 23, 2021, 12:29 pm

Месеци пред изборите Тpaмп во вojна со Фejcбук и Tвитep, секојдневно му ги цензypиpaaт објавите

Поврзано

Tpaгeдиja вo Aмepикa: Зaгинa eдeн oд нajмлaдитe тaлeнтиpaни кoшapкapи

Америка тагува, еден од најталентираните млади кошаркари во земјата Теренс Кларк (20), загина во сообраќајна несреќа. Трагичната вест ја соопшти...

Пpв cлyчaj нa кopoнaвиpyc пoтвpдeн нa Moнт Евepecт

Неколку недели по официјалното отворање на сезонта за искачување на Монт Еверест, беше потврден првиот случај на зараза со...

Гејтс: „Moжeмe дa видимe дeкa дoaѓa кpajoт нa пaндeмиjaтa“

Светот се немаше подготвено за пандемијата на коронавирусот ни приближно колку што требаше, оценува филантропот и основач на „Мајкрософт“,...
- Advertisement -

Административците во најголемата социјална мрежа „Фејсбук“, избришаа објава Доналд Трамп, затоа што ги прекршил правилата против ширење дезинформации за короанвирусот.

Американскиот претседател во објавата споделил и линк до видео на „Фокс њуз“, во кое тој вели дека децата се „практично имуни“ на вирусот.

Фејсбук вчера соопшти дека „видеото вклучува лажни тврдења дека група луѓе се имуни на ковид-19, што претставува кршење на нашите правила околу штетни дезинформации за ковид“.

Неколку часа подоцна, Твитер привремено го блокираше Трамп од твитање од неговиот профил, сè додека не ја отстрани објавата со истото видео. Профилот на Трамп го ретвитна видеото. Компанијата во изјавата доцна синоќа соопшти дека твитот ги прекршил нејзините правила против дезинформации за ковид. Кога некој твит ги крши тие правила, Твитер бара од корисниците да го отстранат твитот и им забранува да објавуваат нешто друго сè додека не го избришат.

Latest News

Афpикaнcкa чyмa пoтвpдeнa вo peгиoнoт: Oвa ce пpeпopaкитe и зaбpaнитe oд АХВ зa oдглeдyвaчитe нa cвињи

Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава, имајќи ја во...

More Articles Like This