МЕСИЛА ДОДА ЈА ПРОГЛАСИ МАКЕДОНИЈА ЗА НОН-ГРАТА ДРЖАВА: Останувам со подршка на Албанците од Илирида

Поврзано

Мицкоски: За само шест месеци Заев ја задолжи државата за 420 милиони евра во обид за поткyп и кpиминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Прилеп кажа дека граѓаните на 15 јули избираат помеѓу потрошени политичари и...

Фетаи и Бубевски позитивни на корона?

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил откри детали за љубовниот живот на екс специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи....

Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа...

Албанската пратеничка Месила Дода од партијата ПДИУ која е во коалиција со Социјалистичката партија на Еди Рама, откако пред два дена од партиски собир во Дибер со иредентистички говор кон Македонија, нашата држава ја нарече Илирида и повика за Албанија на 8 – те милиони Албанци денес повторно продолжува со својот иредентизам и шовинизам. Таа овојпат ја прогласи Македонија за нон-грата држава, притоа продолжи да заговара создавање на Илирида.

mesila-1

– Читам низ медиумите дека ФИРОМ побарала јас да се прогласам за персона нон-грата… Никаква загриженост… И за мене е исто толку неприфатлива една држава која нема никаква основа за постоење и единствената заедничка точка на различните етнички заедници ја наоѓа само во соработувањето за злоупотреба на правата на нашите сонародници. Со ова сакам да кажам дека јас би прифатила да одам само во Илирида. ФИРОМ е исто толку нон-грата за мене и престана да егзистира како лабораторија на албанофобијата. Останувам со подршка на Албанците од Илирида- напиша Дода на својот фејсбук профил.

Дода е само еден од редицата албански политичари покрај Еди Рама, Хашим Тачи и други кои се јавија по одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за недавање на мандатот за формирање на Влада на Зоран Заев врз основа на Владина програма која се заснова врз Тиранската платформа креирана во Тирана на 7 Јануари, Божиќ во посредство на албанскиот Премиер.

Според експертите и според граѓаните, со  исполнување на точките од оваа Платформа се загрозува Уставниот поредок на Македонија и длабоко навлегува во редефинирање на државата.

 

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести