МЕТЕО: Снег во Крива Паланка, Лазарополе и Маврово

  • December 10, 2018

Денеска времето ќе биде врнежливо, а на повисоките места и на планините од снег. Ќе дува умерен северен ветер кој вдолж Повардарието ќе засилува.

Утринава поголема облачност се преместува преку северот кон исток и североисток. Од неа врнежи од дожд има на пониските места, во Тетово повремено дожд со снег, во Крива Паланка снег, а снег има и на повисоко во Лазарополе, Пожаране, Маврово и Ѓуриште.

Снежната покривка во Попова Шапка е 6 сантиметри, а во Маврово – 2 сантиметри. Најмногу дожд синоќа наврна во Пожаране, Маврово, Тетово, Скопје и Куманово. Најладно беше во Берово – 4 и Струмица – 2.

Дневните температури ќе бидат: Во Скопје, Кавадарци и Охрид 7 Целзиусови степени, Маврово и Берово 3, Битола 6, Крива Паланка 4, Дојран 10…
Извор:јавно.мк

Претходно «
Следно »