September 30, 2020, 11:30 am

МЕЃАШИН: Градовите се како гасни koмори, животот на децата е доведен во прашање!

Поврзано

(Видео) Пендаровски станува првиот претседател што го прекршил уставот

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката...

Средношколците ќе ја бојкотираат наставата

Од Сојузот на средношколци денеска соопштија дека Владата не го пригатила нивното најважно барање, учебната година да започне со...

Нови проблеми со онлајн платформата, на мобилната апликација не можат да се прават тестови

На мобилната верзија на националната платформа за онлајн настава www.schools.mk не може да се прават тестови, предупредуваат средношколците. Претседателот на...
- Advertisement -

Директорот на Првата детска амбасада во Македонија Драги Змијанац на Отворено на една телевизија изјави дека живееме во канцерогено општество, Скопје, Битола, Гостивар, Кавадарци, Тетово се современи гасни koмopи.

Тој вели поради тоа што животот на децата е доведен во прашање и несериозноста на политичарите во Македонија, па Детската амбасада решила да го мобилизира меѓународниот фактор и упатиле писмо до сите членки на Комитетот за правата на детето, со цел тие да извршат притисок заради тоа што правото на живот на детето во Македонија е доведено во прашање.

Тој истакна дека граѓаните, но и децата како најранлива категорија го губат животот, имаат респираторни проблеми има предвремени раѓања и сето тоа како последица на загадениот воздух е доста алармантно и загрижувачки.

-Власта е нема и глува кога дозволува канцерогени честички како ПМ 10 и ПМ2 честички да не трујат скоро цела зима, вели Змијанац.

Директорот вели дека ги охрабрува вештаците да излезат во пресрет на обработка на материјали кои ќе бидат од помош за подготовката на тужбата која планираат да ја покренат кон Градот Скопје и кон Владата на Република Македонија.

Тој се надева одреден дел од децата кои страдаат од штетните честички ќе добијат обештетување и апелираше граѓаните во Македонија да се активираат и да не молчат за овој проблем кој не засега сите.

Змијанац истакна дека ќе ги радиkaлизираат блокадите и протестите доколу не добијат одговор на одредени прашања како прашањето што се гори во Дрисла.

Latest News

(Видео) Пендаровски станува првиот претседател што го прекршил уставот

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката...

Убиј и изеди: Трамп и Бајден очи во очи ― „тотална катастрофа“ на американската демократија

Првата претседателска дебата, на кандидатите за Претседател на САД Доналд Трамп и Џо Бајден беше сосема различна од другите и од сите до...

Средношколците ќе ја бојкотираат наставата

Од Сојузот на средношколци денеска соопштија дека Владата не го пригатила нивното најважно барање, учебната година да започне со комбиниран модел на настава, истакнувајќи...

Нови проблеми со онлајн платформата, на мобилната апликација не можат да се прават тестови

На мобилната верзија на националната платформа за онлајн настава www.schools.mk не може да се прават тестови, предупредуваат средношколците. Претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи...

УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време

Синдикатот на УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време бидејќи, според нив, тоа е спротивно на Гранскиот колективен договор потпишан на...

More Articles Like This