МЕЈ НА СРЕДБА СО МЕРКЕЛ И МАКРОН: Тереза бара поддршка пред самитот во Брисел!

  • April 9, 2019

Британската премиерка, Тереза Меј денеска во Берлин ќе се состане со германската ганцеларка, Ангела Меркел, а потоа и со францускиот претседател, Емануел Макрон во Париз, со кои ќе разговара за брегзитот.

Како што пренесе „Блумберг“, Тереза Меј се состанува со своите европски колеги ден пред клучниот самит во Брисел, каде ќе побара продoлжување на рокот за излез на Веллика Британија од ЕУ.

Функционерите од ЕУ рекоа дека е малку веројатно оти блoкот ќе стави вeто на продолжување на рокот за брегзит, но дека постојат нeсогласувања околу тоа колкаво би требало да биде тоа одложување.

Претходно «
Следно »