МИГРАНТИ МОЖЕ, АМА НЕ ВО ЕУ: Планот на ЕУ е – може мигранти во Европа, ама не во ЕУ!

Поврзано

Откриен шпиoн во кабинетот на Меркел, со години вршел шпиoнажа за египетската рaзузнавачка служба

Во кабинетот на германската канцеларка Меркел наводно е откриено лице кое со години вршело шпиoнажа за египетската разузнавачка служба. Соработник...

После кpизaтa со кoрoнaвиpycот, ќе излеземе пocилни

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Европејците на храбар реформски курс со цел посилни да излезат од кризата со...

СРПСКО СЕМЕЈСТВО ЌЕ ГО ПAMЕТИ ГОДИШНИОТ ОДМОР: Наместо во евтин апартман поради kopoна ги сместиле во хотел со 5 ѕвезди во Грција

Српско семејство засекогаш ќе го памети годишниот одмор во Грција. Тие како и многумина други уплатиле во Евиа уште...
- Advertisement -

Откако данскиот премиер и канцеларот на Австрија, Себастијан Курц напоменаа дека се водат преговорите за прифаќање на мигранти во Европа, но надвор од ЕУ, планот е да се направи прифатен центар за нив на Балканот.

Курц е телевизија ОРФ објасни дека на овој план работи Австрија, работи заедно со неколку земји, а неговата суштина е да се воспостави центар за прием на мигранти надвор од ЕУ, каде што ќе им биде дадено подобра заштита, но не и шанса за подобар живот.

На прашањето за постоење на еден ваков проект, тој рече дека во тек се напори за воспоставување центри надвор од ЕУ за заштита каде што можат да бидат сместени бегалци или каде што нема да им биде понуден “подобар живот во Централна Европа.” “Тоа е еден проект ние работиме со мал број на држави строго доверливо за да се зголеми остварливоста на проектот”, изјави Курц за ОРФ.

Курц, конзервативец кој владее со екстремната десница, не прецизираше каде ќе се наоѓаат овие центри, но неговиот дански колега, Ларс Локе Расмусен најави минатата недела дека се разговара со некои земји, како Австрија, на отворањето на “заеднички центри”, за мигранти кои немаат услов да барата азил во ЕУ или да им се одбиени апликациите за азил.

Во последните денови, австриските медиуми ја споменаа Албанија како земја каде може да се сметат овие прифатни центри. Запрашан за тоа, австрискиот канцелар рече “ќе видиме”.

Освен од Албанија, земјите кои се наоѓаат во Европа и не се членки на ЕУ се земјите од Западен Балкан.

Latest News

Туризмот во Македонија пoлoш од било кога – Само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани....

(Фото) Си оди младината.. – Иceлувaњeто од Македонија стана секојдневие, особено во последните три години..

Еден од најголемиот проблем во земјава со години е иселувањето на народот, особено во изминатите три години, а за сето тоа говорат и податоците...

Во Гевгелија гласаше единствениот со Koвид-19, кој во меѓувреме добил негативен резултат од тестирањето

Во ОИК Гевгелија денеска во рамки на вонредните парламентарни избори своето демократско право ќе го оствари само еден гласач со Ковид-19, кој во меѓувреме...

29 зaбoлeни со кoрoнaвиpyc и лицa во изoлaцијa гласаат во Прилеп

И во Прилеп денеска гласаат заболените лица од корона и тие во изолација. Дваесет и девет лица имаат право да гласаат и да го...

(Видео) Забpaнетата македонска историја

Ова е спот од песната “Налеј налеј” која се користи во првата епизода на играната македонска серија “Македонија” која почна да се снима во...

More Articles Like This