September 24, 2020, 9:29 am

Мик Шумахер го возеше шампионското Ферари на неговиот татко

Поврзано

ВИДЕО: Тотенхем пристигна во Скопје и се 3aтвори во хотелот „Хилтон“

Тотенхем притигна во Скопје, тие се сместени во хотелот „Хилтон“ во близина на салата на СЦ „Јане Сандански“ во...

Цел тим на Работнички е позитивен на ковид-19

Ракометната Суперлига е пред колапс, откако денеска е соопштено дека во скопскиот суперлигаш Работнички цел тим, сите 16 членови...

Македонските фyдбaлepки пopaзeни од Франција

Македонската женска фудбалска репрезентација синоќа загуби со 7:0 од француската селекција во натпревар од квалификациите за Европското првенство. За избраничките...
- Advertisement -

Мик Шумахер, синот на седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, во неделата пред 1.000 ГП трка за Ферари на ГП на Тоскана во Муџело имаше чест да го вози шампионскиот болид на неговиот татко Ф2004 од 2004 година.

Михаел ја освои седмата и последна Ф1 титула со овој болид, кој многумина го сметаат за најдобриот во историјата на италијанскиот тим – со кој се остварија 15 победи во 18 трки и 12 од првите 13.

„Секогаш беше сон да се вози овој болид. Имав шанса да го пробам во Хокенхајм минатата година, но сега во Муџело без дожд… Вистинска чест, благодарност до Ферари за шансата“, вели Мик.

Мик Шумахер е лидер во Формула 2 шампионатот на три трки пред крајот со осум поени пред уште еден јуниор на Ферари, Калам Илот. Постојат шпекулации дека тој во 2021 ќе влезе во Формула 1 преку тимот на Алфа Ромео.

Latest News

За нeнoceњe мacкa, 680 kaзни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (23/24 септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита...

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а...

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“, денеска треба да почнат завршните...

(Фото) Жaлocнo: Мaлo мoмчe co гaлeњe ja ycпoкoјувa cecтpичкaтa бoлнa oд pak

Мајка сподели трогателна фотографија, која ги покажува последиците од ракот. Емотивната фотографија го прикажува нејзиниот мал син како ја гали неговата сестричка која се...

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

More Articles Like This