November 1, 2020, 1:50 am

Милијардер го подари богатството зашто сака да умpe сиромашен: „Никогаш не сум бил посреќен!“

Поврзано

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина...

Сигурно не сте забележале: Дали знаете дека има гpeшка во имињата на месеците?

Во целиот свет се употребуваат имиња на месеци установени во календарот на стариот Рим пред повеќе векови. Меѓутоа, тие...

Овие навики се многу штeтни: Веднаш престанете да чувате храна во кутии од сладолед

Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фpлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Особено...
- Advertisement -

Милијардер ја исполни својата животна амбиција да го напушти овој свет без денар. Судниот ден сè уште не е дојден, но бидејќи Чарлс Чак Финеј во април наполни 89 години, сакал навреме да се погрижи за богатството.

Тој го подари своето богатство вредно 8 милијарди долари. Финеј е коосновач на малопродажната компанија на аеродромите „Дјути фри шоперс“, а откако ги подарил своите пари, вели дека никогаш не бил посреќен. Компанијата ја создал во 1960 година со пријател, но мотивација отсекогаш му била парите да одат во добротворни цели – и тоа и го направил.

Овој филантроп од Америка им дал 8 милијарди долари на добротворни организации, универзитети и фондации. Ја основал организацијата „Атлантик филантропис“, а донациите биле насочени на здравствени, социјални и политички либерални цели во Австралија, Бермудите, Ирска, Јужна Африка, САД и Виетнам.

Во јавноста Финеј е познат и како Џејмс Бонд во светот на филантропијата. Организацијата „Атлантик филантропис“ била основана пред 36 години и таа значајно помогнала во воспоставувањето мир во Северна Ирска, како и во модернизацијата на здравствениот систем во Виетнам.

– Научивме многу. Можеби нешто би направиле поразлично, но задоволен сум. Се чувствувам добро што ја завршив мојата мисија и им се заблагодарувам на сите што беа со мене на ова патување – изјави Финеј.

– Финеј постави камен-темелник во смисла на инспирација за давање ветувања. Тој е модел за сите нас. Би биле потребни уште 12 години по мојата смрт да го направам она што тој го прави – изјави Ворен Бафет.

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This