September 25, 2020, 6:09 am

Милиoнcки kaзни за итaлијaнcкитe пoшти пopaди дoцнeњe и нeпpaвилнocти пpи иcпоpaкaтa на peгиcтpиpaнитe пpaтки

Поврзано

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање...

Италија ќе воведе „црвени зони“ поради поpaстот на случаи со Ковид -19

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека владата не предвидува воведување нов kapантин на територија на цела држава, како што...

Борел пpeсече: ЕУ не е ниту банкомат, ниту добротворна организација

Поддршката на ЕУ за Украина ќе продолжи, но исто така е тесно поврзана со потребата од зајакнување на владеењето...
- Advertisement -

Италијанските пошти се казнети со пет милиони евра поради доцнење и неправилности при испораката на регистрираните пратки, пишува весникот „Ил Фато Котидијано”.

Државниот орган што ја следи и гарантира конкуренцијата на пазарот АГЦМ донесе одлука италијанските пошти да ја сносат вината за штетата што ја претрпеа не само граѓаните, туку и судскиот систем на државата поради ненавремената достава на препорачаните пратки.

АГЦМ утврди дека италијанските пошти не ја исполниле обврската што ја понудиле и наплатиле, дека избегнуваат да доставуваат препорачана пошта на домашна адреса, наведувајќи пример за лица со попреченост на кои, иако биле дома, поштарите им оставиле порака да се јават на поштенски шалтер.

За жал, казната од еден милион, како што тврди АГЦМ, не е „корективна”, бидејќи нема значително да влијае на вкупниот приход што го остваруваат италијанските пошти на годишно ниво, повеќе од три и пол илјади милијарди евра.

Според нив, излезот е во примена на европската директива, која сè уште не е донесена во Италија, и која предвидува во вакви случаи казна од четири проценти во однос на вкупниот годишен приход.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This